Z dna oceanu wyłoniły się macki i pożarł ofiarę. Wreszcie udało się go nagrać

Naukowcy, zajmujący się badaniem najbardziej nieuchwytnych gatunków żyjących w głębinach, uchwycili za pomocą kamery tajemnicze stworzenie, posiadające macki. Zarejestrowali je na głębokości niemal pięciu kilometrów.

2025-05-13, 21:45

Z dna oceanu wyłoniły się macki i pożarł ofiarę. Wreszcie udało się go nagrać
Ukwiał głębinowy. Foto: Screen X

Poluje za pomocą macek

Przedmiotem badania był Iosactis vagabunda, czyli ukwiał głębinowy, który zamieszkuje dno morskie u wybrzeży Irlandii. Udało się go uchwycić za pomocą specjalnych kamer, które są w stanie wytrzymać pod wpływem ciśnienia głębinowego - podaje ABC News.

Portal stacji informuje, że Iosactis vagabunda żywi się materią organiczną z dna morskiego. Do tego poluje na wieloszczety, czyli "gatunek robaków morskich, osiągający znacznie większe rozmiary niż sam ukwiał". Na fotografiach znajdowały się ukwiały m.in. w trakcie wyłapywania cząstek organicznych z wody (za pomocą macek) i zjadania ich.

"Inne zdjęcia przedstawiały ukwiała, mierzącego mniej niż cal, żerującego na 4-calowym robaku morskim przez 16 godzin. Po zjedzeniu szczeciny robaka były widoczne przez ścianę ciała ukwiała" - opisuje ABC News, powołując się na relację naukowców.

Ukwiał ma 24 macki. Wiele czasu przeznacza na tworzenie schronienia, w dodatku "często przemieszcza się z nory do nory". Ta cecha, w ocenie naukowców, różni Iosactis vagabundę od innych - nieruchomych - gatunków ukwiałów.

REKLAMA

20 miesięcy badań, prawie 30 tys. zdjęć

Naukowcy obserwowali 18 ukwiałów głębinowych "w ośmiogodzinnych odstępach czasu" przez 20 miesięcy, a także "jeden okaz w 20-minutowych odstępach przez dwa tygodnie". Kamery holowane przez specjalne pojazdy wykonały w tym czasie ponad 29 tys. zdjęć.

W ocenie naukowców, sposób odżywiania i przemieszczania tych ukwiałów może mieć wpływ na cykl biogeochemiczny węgla. - Globalne ocieplenie nasila się, a oceany pochłaniają coraz więcej ciepła. Dlatego dalsze badania dna morskiego mogą być konieczne, aby odkryć skuteczne strategie łagodzenia zmian klimatu z udziałem oceanu - zaznaczają naukowcy, cytowani przez ABC News.

Czytaj także:

Źródło: ABC News/łl

REKLAMA

Polecane

REKLAMA

Wróć do strony głównej