To mogłoby zasilać Ziemię przez 170 tys. lat. "Pod ziemią są tego ogromne ilości"

Nasza planeta skrywa w sobie gigantyczne ilości wodoru, którego wydobycie i wykorzystanie mogłoby całkowicie zrewolucjonizować światową gospodarkę energetyczną. Złoża znajdują się pod ziemią, w "niezliczonych regionach świata" - przekonują naukowcy. Powstaje jednak pytanie: jak je pozyskiwać? Nad tym obecnie pracują eksperci.

2025-05-16, 08:16

To mogłoby zasilać Ziemię przez 170 tys. lat. "Pod ziemią są tego ogromne ilości"
Zdjęcie ilustracyjne. Foto: Roger de La Harpe/Bios Photo/East News/X.com screenshot

Przełomowe odkrycie. Nowe źródło energii może zmienić wszystko

"Naukowcy uważają, że ukryte źródło czystej energii mogłoby zasilać Ziemię przez 170 tysięcy lat i odkryli »przepis« na jego znalezienie" - czytamy na LiveScience.com. O odkryciu było już głośno w 2024 roku, ale teraz - a dokładniej we wtorek 13 maja - na łamach czasopisma "Nature Reviews Earth and Environment" opublikowano listę warunków geologicznych, które stymulują powstawanie i gromadzenie się naturalnego gazu wodorowego pod ziemią, co powinno ułatwić poszukiwanie jego złóż. Krótko mówiąc, chodzi o to, jak zlokalizować miejsca, w których mogą występować złoża tego niedocenianego dotąd "paliwa".

Pod powierzchnią Ziemi znajdują się bowiem ogromne ilości wodoru. W 2024 roku naukowcy odkryli na podstawie przeprowadzonego modelowania komputerowego, że do zasilenia Ziemi na kolejne 200 lat wystarczyłby zaledwie jego ułamek. To przełomowe odkrycie może całkowicie zrewolucjonizować energetykę świata i pomóc zastąpić takie surowce, jak np. węgiel, ropa naftowa czy gaz ziemny.

Wodór pod ziemią to przyszłość światowej energetyki?

Niedawne ustalenia naukowców wskazują, że podziemne złoża wodoru ukryte są w niezliczonych regionach świata, w tym co najmniej 30 stanach USA. "Znalezienie takich złóż mogłoby pomóc przyspieszyć globalną transformację energetyczną, ale do tej pory geolodzy mieli jedynie fragmentaryczne zrozumienie tego, w jaki sposób powstają duże nagromadzenia wodoru - i gdzie ich szukać" - czytamy.

REKLAMA

Jak pisze autor artykułu opublikowanego na łamach "Nature Reviews Earth and Environment", profesor Chris Ballentine z Uniwersytetu Oksfordzkiego, obecnie gra toczy się o to, jak znaleźć konkretne miejsca, w których wodór się "uwolnił, nagromadził i zachował". Artykuł specjalisty pochyla się właśnie nad tym pytaniem.

Wodór może zasilić Ziemię na 170 tysięcy lat

"Skorupa ziemska wyprodukowała wystarczająco dużo wodoru w ciągu ostatniego miliarda lat, aby zaspokoić nasze obecne zapotrzebowanie na energię przez 170 tysięcy lat. Nadal niejasne jest jednak, ile wodoru można by uzyskać i jak opłacalnie go wydobyć" - czytamy na Live Science.com.

"Konkretne warunki gromadzenia i produkcji gazu wodorowego są przedmiotem uważnej analizy wielu firm wydobywczych i będzie się to [wydobycie - red.] różnić w zależności od środowiska geologicznego" - przekazał prof. Ballentine.

Czytaj także:

Według eksperta, do powstania naturalnych złóż wodoru niezbędne są trzy kluczowe elementy: źródło wodoru, skały zbiornikowe oraz naturalne uszczelnienia, które zatrzymują gaz pod powierzchnią ziemi. – Istnieje kilkanaście naturalnych procesów, które mogą prowadzić do tworzenia się złóż wodoru. Najprostszym z nich jest reakcja chemiczna rozdzielająca wodę na wodór i tlen. Każdy typ skały, w której zachodzi przynajmniej jeden z tych procesów, może stanowić potencjalne źródło wodoru - wyjaśnił prof. Ballentine.

REKLAMA

Jak wydobywać wodór spod ziemi? Naukowcy sporządzili "listę"

Rejonem, który obecnie wzbudza w związku z tym duże zainteresowanie badaczy, jest Kansas w USA. Powstałe tam około miliarda lat temu formy skalne mogą okazać się źródłem gazu wodorowego. Stan ten położony jest bowiem na historycznym obszarze tzw. ryftu śródkontynentalnego. To inaczej proces geologiczny, w którym skorupa ziemska na kontynencie ulega rozciągnięciu i rozpadowi, tworząc rozpadlinę i potencjalnie nowe morską przestrzeń. Proces ten jest spowodowany rozchodzeniem się płyt tektonicznych i wznoszeniem się rozgrzanej materii płaszcza ziemskiego. "Tutaj trwają poszukiwania struktur geologicznych, które mogły uwięzić i zgromadzić wytworzony wodór" - przekazał prof. Ballentine.

Na podstawie wiedzy o mechanizmach uwalniania innych gazów ze skał znajdujących się pod powierzchnią ziemi, autorzy opublikowanego przeglądu sugerują, że naprężenia tektoniczne oraz wysoki przepływ ciepła mogą sprzyjać uwalnianiu wodoru z głębokich warstw skorupy ziemskiej. - Ułatwia to przemieszczanie się wodoru ku powierzchni, gdzie może się on akumulować i tworzyć potencjalne zasoby komercyjne - dodał Ballentine.

"Warunki omówione w przeglądzie to »pierwsze zasady« eksploracji wodoru" - zapowiedział w oświadczeniu współautor badania Jon Gluyas, profesor geoenergii na Uniwersytecie w Durham w Wielkiej Brytanii. Autorzy publikacji wskazują kluczowe czynniki, które firmy powinny uwzględnić przy opracowywaniu strategii poszukiwania zasobów wodoru. Wśród nich znajdują się także procesy, które mogą wpływać na migrację wodoru pod ziemią lub prowadzić do jego rozpadu.

REKLAMA

Źródła: LiveScience.com/Nature Reviews Earth and Environment/hjzrmb/k


Polecane

REKLAMA

Wróć do strony głównej