Rzeka, która podzieliła dwa światy. Kuiseb, czyli wodna granica w sercu pustyni
Pustynia nie zna kompromisów. Susza, wszechobecny piasek, brak życia. W samym sercu pustyni Namib płynie rzeka Kuiseb, która rozdziela dwa skrajne światy. Pojawia się na kilka miesięcy w roku, po czym zanika. Jej rola dla otaczającej przyrody jest nie do przecenienia. Potrafi zatrzymać ruchome wydmy i ochronić cenny ekosystem. Na czym jeszcze polega jej fenomen?
2025-05-19, 14:31
- Rzeka Kuiseb znajduje się w środkowo-zachodniej Namibii w Afryce.
- Jej fenomen polega na tym, że rozdziela dwa różne ekosystemy - "morze piasków" na południu i kamieniste, nieprzyjazne rejony północy.
- To nie koniec niespodzianek - rzeka Kuiseb dosłownie znika w okresach suchych, co ma fundamentalne znaczenie dla otaczającej fauny i flory.
- Zdjęcia satelitarne, które udostępniło europejskie centrum obserwacji Copernicus, dobrze obrazują jej szczególne cechy.
Rzeka Kuiseb rozdziela dwa światy. Pojawia się i znika
Rzeka Kuiseb, która przepływa przez pustynię Namib, odgrywa kluczową rolę w lokalnym ekosystemie. Woda w korycie jest dostępna tylko przez kilka miesięcy w roku. W miesiącach suchych rzeka dosłownie znika, staje się pusta. Stanowi naturalną barierę między dwoma skrajnymi rejonami - pustynną częścią na południu i skalistą na północy. Rzeka Kuiseb pełni istotną funkcję w zatrzymywaniu wydm - dzięki temu nie pochłaniają one większych połaci terenu.
Woda w rzece płynie, kiedy zaczyna padać deszcz. Opady muszą być intensywne. Dzięki temu jest swoistą oazą życia - rośnie w niej wiele gatunków roślin, a z jej dobrodziejstw korzystają różne gatunki zwierząt, które przystosowały się do życia na pustyni.
Uchwycono rzekę Kuiseb. "Dramatyczny kontrast"
Zdjęcie satelitarne, które udostępnił system Copernicus, zostało zrobione 8 maja. "Pokazuje dramatyczny kontrast między skalistymi zboczami a rozległym, pokrytym wydmami morzem piasku" - czytamy.
Eksperci nie mają wątpliwości, że rzeka Kuiseb to wyjątkowe miejsce na mapie świata i należy dołożyć wszelkich starań, by utrzymać jej wyjątkowy stan. Warto również przyjrzeć się jej bliżej - zanim znów zniknie pod powierzchnią piasku.
REKLAMA
- Odkryto ślady najsilniejszej burzy słonecznej w historii Ziemi
- Potężne ulewy na południu, paląca susza na północy. Ekstremalna pogoda w Chinach
Źródło: PolskieRadio24.pl/pb
REKLAMA