800-letnia mumia z tatuażami. Odkrycie w Turynie zszokowało naukowców
W jednym z muzeów w Turynie znajduje się mumia kobiety, która żyła około 800 lat temu. Nie byłoby w tym nic nadzwyczajnego, gdyby nie fakt, że na jej ciele naukowcy odkryli tatuaże. Datowanie radiowęglowe fragmentów tkanin wskazuje, że kobieta zmarła między 1215 a 1382 rokiem naszej ery.
2025-05-21, 17:20
Zagadkowa mumia sprzed 800 lat. Naukowcy dokonali zaskakującego odkrycia
Tajemnicza mumia znajduje się w Muzeum Antropologii i Etnografii (MAET) na Uniwersytecie w Turynie. To dorosła kobieta z Ameryki Południowej, z regionu andyjskiego. Szczątki do muzeum trafiły w 1936 roku, podarował je Emanuel Franco. Odkryte tatuaże wzbudziły sensację na całym świecie i w mig przyciągnęły uwagę naukowców z każdego zakątka globu.
Skóra mumii jest bardzo ciemna, prawdopodobnie to wynik zmian skórnych już po śmierci. Ciało jest zgięte (typowa forma pochówku w regionie andyjskim) w pozycji siedzącej, bez żadnych dodatkowych tkanin czy ozdób pogrzebowych.
Jakie dokładnie tatuaże odkryto na ciele kobiety? Na prawym policzku mumii wyryte zostały trzy ciemne proste linie, szeroko rozstawione, które biegną od ust do ucha. Ich szczegóły były trudne do rozszyfrowania przez naukowców - wszystko przez niewielki kontrast między tatuażami a ciemną skórą. Na prawym nadgarstku mumii odkryto wzór tatuażu w kształcie litery S.

Mumia z XIII wieku i jej tajemnicze tatuaże. Niezwykłe odkrycie we Włoszech
Badacze próbują teraz zrozumieć, dlaczego tatuaże znalazły się na ciele kobiety. Znamienne jest, że znalazły się one na widocznych częściach ciała - na twarzy i nadgarstku - więc kobieta nie miała zamiaru ich ukrywać. Być może pełniły formę komunikacji.
REKLAMA
Naukowcy przeprowadzili szczegółową analizę chemiczną, by odkryć, z czego zostały wykonane tajemnicze tatuaże. Wyniki badań wykazały obecność związków nieorganicznych na bazie żelaza i manganu. Znaleziono również fragmenty tytanu, cynku (związanego z zabiegami konserwatorskimi zastosowanymi wobec mumii), bromu i siarki. Poza tym typowe pierwiastki wchodzące w skład skóry - wapń, potas, chlor i fosfor (pierwiastek kluczowy dla budowy i zdrowia kości).
Dalsze badania wykazały, że tatuaże powstały przy użyciu pigmentu z magnetytu oraz minerałów krzemianowych. To zaskakują odkrycie, bowiem w zamierzchłych czasach używano zgoła odmiennych składników - jak chociażby węgla drzewnego. "To pierwszy przypadek zastosowania magnetytu do tatuowania ludów z Ameryki Południowej" - podkreślili autorzy badania.

Wyniki badań opublikowano w magazynie "Journal of Cultural Heritage".
- Rzeka, która podzieliła dwa światy. Kuiseb, czyli wodna granica w sercu pustyni
- Tysiące gatunków mogą niedługo wyginąć. Naukowcy wstrząśnięci nowym odkryciem
- Naukowcy zaskoczeni. Czarna dziura zdradziła lokalizację, gdy rozerwała gwiazdę
Źródło: PolskieRadio24.pl/pb
REKLAMA