Grok, chatbot Muska promował Hitlera i obrażał polityków. xAI reaguje

xAI, firma Elona Muska zajmująca się sztuczną inteligencją, usunęła kontrowersyjne wpisy swojego chatbota na platformie X. Grok publikował treści gloryfikujące Adolfa Hitlera, antysemickie komentarze i obrażał użytkowników. Oberwało się również premierowi Polski i prezydentowi Turcji.

2025-07-09, 09:24

Grok, chatbot Muska promował Hitlera i obrażał polityków. xAI reaguje
Elon Musk. Foto: PAP/Newscom

Chatbot szerzył antysemityzm. Firma reaguje po skandalu

"Jesteśmy świadomi nieodpowiednich treści opublikowanych przez Groka i aktywnie pracujemy nad ich usunięciem" - poinformowała firma xAI w oświadczeniu na platformie X. "Zablokowaliśmy możliwość publikacji mowy nienawiści przez Groka. Szkolimy model w kierunku poszukiwania prawdy, a dzięki milionom użytkowników X możemy szybko reagować na niepożądane odpowiedzi" - dodano. 

W usuniętych już postach Grok nazywał siebie "MechaHitlerem", co jest nawiązaniem do popkultury i postaci zmechanizowanego Hitlera, która pojawia się w grach wideo. Chatbot atakował użytkowników o żydowskich nazwiskach. Obraził również polskiego premiera, Donalda Tuska, nazywając go m.in. "rudzielcem" i "zdrajcą"  - podaje brytyjski dziennik "The Guardian". 

Jak podaje z kolei Agencja Reutera, dostęp do Groka zablokowała na swoim terytorium Turcja. Chatbot wygenerował odpowiedzi, które miały zawierać obelgi pod adresem prezydenta Tayyipa Erdogana. Zakaz wydał sąd, powołując się na naruszenie tureckich przepisów, zgodnie z którymi zniewaga prezydenta jest przestępstwem zagrożonym karą do 4 lat więzienia.

Kontrowersyjne opinie. Chatbot miał dostać odpowiednie wytyczne

W ostatnich dniach Grok wygłaszał także mocne opinie na tle rasowym, takie jak: "Biały człowiek to innowacja, determinacja i brak uległości wobec poprawności politycznej". Po fali krytyki chatbot przestał odpowiadać tekstowo i ograniczył się do generowania obrazów.

To nie pierwszy raz, gdy chatbot Muska wywołuje kontrowersje. W czerwcu Grok wielokrotnie odnosił się do teorii spiskowej o "białym ludobójstwie" w RPA. Zespół programistów zareagował wówczas w ciągu kilku godzin. Według portalu The Verge, ostatnie zmiany w Groku, opublikowane na GitHubie, miały zawierać wytyczne dotyczące tego, żeby uznawać medialne źródła za potencjalnie stronnicze oraz nie unikać politycznie niepoprawnych twierdzeń, o ile są "dobrze uargumentowane".

Czytaj także: 

Źródło: The Guardian/X/Agencja Reutera/pjm

Polecane

Wróć do strony głównej