Ghana i Ukraina zacieśniają współpracę militarną. Chodzi o drony
Prezydent Ghany John Draman Mahama w piątkowej rozmowie telefonicznej z przywódcą Ukrainy Wołodymyrem Zełenskim powiedział, że jego kraj jest zainteresowany ukraińskimi dronami i mógłby zainwestować w ich produkcję.
2025-07-13, 08:00
Ukraina i Ghana zacieśniają więzi w kwestii bezpieczeństwa
O zainteresowaniu zachodnioafrykańskiego kraju ukraińską technologią wojskową i szerszą współpracą również między innymi w rolnictwo poinformował we wpisie na X prezydent Wołodymyr Zełenski.
"Ghana jest zainteresowana naszymi technologiami, produkcją różnych typów dronów i doświadczeniem, jakie Ukraina zdobyła podczas tej wojny. Ghana jest gotowa sfinansować naszą produkcję, a my jesteśmy gotowi pomóc naszym partnerom w zabezpieczeniu ich granic" - napisał Zełenski.
Deklaracja złożona przez prezydenta Mahamę wynika z rosnącej niestabilności w Afryce Zachodniej, w tym z zagrożeń ze strony islamistycznych grup ekstremistycznych w regionie Sahelu i przestępczości transgranicznej. Nieszczelne granice Ghany ułatwiają terrorystom przenikanie z Burkina Faso na północne rubieże kraju, które traktują jako miejsca odpoczynku, a przestępcom handel ludźmi, organizowanie nielegalnej migracji i przerzut narkotyków.
Obaj przywódcy, widząc, że mogą sobie wzajemnie pomóc, zgodzili się na zorganizowanie w najbliższej przyszłości spotkania na szczeblu ministerialnym, podczas którego delegacja ukraińska odwiedzi Ghanę, a dodatkowo Zełenski zaprosił Mahamę do odwiedzenia Ukrainy.
Ukraińskie drony zmieniają wojnę. Ghana szuka nowoczesnych rozwiązań
Ukraina stała się światowym liderem w dziedzinie innowacji i wdrażania dronów, szybko rozwijając potężny rodzimy przemysł dronów w odpowiedzi na rosyjską inwazję. Kraj ten wyprodukował miliony stosunkowo tanich, a jednocześnie wysoce skutecznych bezzałogowych systemów powietrznych do rozpoznania, ataku i walki elektronicznej, z których niektóre są zdolne do wykonywania misji uderzeniowych na duże odległości, przekraczające tysiąc kilometrów.
Ta sprawdzona w boju wiedza jest niezwykle atrakcyjna dla krajów modernizujących swoje armie, jak właśnie Ghana, której siły zbrojne nie dysponują imponującym uzbrojeniem. Kraj ten nie ma czołgów, a pojazdy opancerzone reprezentowane są głównie przez bojowe wozy piechoty i transportery opancerzone, jego obrona przeciwlotnicza składa się z sowieckich systemów Strzała-2, ZPU-2 i ZPU-4.
Marynarka wojenna i siły powietrzne są równie skromne. Wynika to z dość ograniczonego budżetu obronnego. W 2023 roku wyniósł on około 350 mln dolarów, ale rok później spadł do 317 mln dolarów.
Ghana i Ukraina nawiązały stosunki dyplomatyczne w 1992 roku, a Ukraina otworzyła swoją ambasadę w Akrze w grudniu 2023 roku Ghana konsekwentnie potępia agresję Rosji i w głosowaniach na forum ONZ wspiera suwerenność oraz integralność terytorialną Ukrainy, co nie jest typowe dla krajów afrykańskich, z których większość przyjęła stanowisko neutralne lub otwarcie wspiera Rosję, jak np. goszczący rosyjskich najemników Burkina Faso oraz Mali i Niger.
- Rosja umacnia "niezwyciężony sojusz" z Koreą Północną. "Bezwarunkowe poparcie"
- Zmasowane ataki Rosji blisko polskiej granicy. Dym nad Lwowem i Łuckiem
- Fabryki śmierci w Rosji. Pułkownik: one są niezniszczalne
Źródła: PAP/Polskie Radio/nł