Rekordowe powodzie nękają USA. Ponad 3 tys. alertów od stycznia
Ponad 3000 ostrzeżeń przed gwałtownymi powodziami wydano od 1 stycznia w Stanach Zjednoczonych. To najwięcej w historii. Najnowsze dane na ten temat opublikował właśnie stanowy Uniwersytet Iowa, od dekad prowadzący dokładną statystykę na ten temat.
2025-07-18, 07:25
Rekordowe powodzie w USA
Narodowa Służba Meteorologiczna wydała łącznie 3040 ostrzeżeń od 1 stycznia do 15 lipca. To więcej niż w jakimkolwiek innym roku w tym samym okresie od 39 lat, kiedy wprowadzono nowoczesny system ostrzegania. Nowy rekord zwiastuje wilgotniejszą i bardziej deszczową przyszłość, co zdaniem ekspertów jest prawdopodobne ze względu na zmiany klimatu.
Badania wykazały, że gwałtowne burze i ekstremalne opady deszczu będą występować częściej w ocieplającym się świecie. - Cieplejsza atmosfera zawiera więcej pary wodnej, która może zostać skondensowana i spaść w postaci deszczu - tłumaczy w rozmowie z NBC News klimatolog Russ Schumacher, dyrektor Colorado Climate Center przy Uniwersytecie Stanowym Kolorado.
Jednocześnie jednym z powodów, dla których obecnie wydaje się więcej ostrzeżeń niż kiedykolwiek wcześniej, jest znaczny postęp w technologii obserwacji i modelowania pogody. - Mamy dziś znacznie więcej radarów i wiele różnych źródeł danych. To naturalne, że wydajemy więcej ostrzeżeń, ponieważ nasze systemy są coraz bardziej precyzyjne - wyjaśnia w rozmowie z amerykańską stacją Amir AghaKouchak, dyrektor Centrum Hydrometeorologii i Teledetekcji na Uniwersytecie Kalifornijskim w Irvine.
Tragiczny bilans powodzi. W Teksasie zginęło ponad 120 osób
Tegoroczne lato charakteryzuje się intensywnymi opadami deszczu i powodziami. Stany takie jak Teksas, Nowy Meksyk, Karolina Północna, Illinois, Nowy Jork i New Jersey należą do tych, które w ostatnich tygodniach doświadczyły poważnych powodzi.
W ciągu zaledwie tygodnia kraj nawiedziły aż cztery ekstremalne ulewy, które według statystyk powinny zdarzać się najwyżej raz na tysiąc lat. W lipcu w historycznych powodziach w Teksasie życie straciło ponad 120 osób. Media zwracały wówczas uwagę, że po katastrofie pojawiły się pytania o zdolność rządu USA do ochrony mieszkańców przed ekstremalnymi zjawiskami pogodowymi po tym, jak administracja Trumpa wprowadziła redukcje etatów w służbach pogodowych.
Czytaj także:
- Nadciąga pogodowy zwrot. Niestety nie potrwa długo
- Susza i powodzie w tym samym czasie. Jak to możliwe?
Źródła: Polskie Radio/NBC News/ak