Mikroplastik znaleziony w głębi Antarktydy? "Może pada tam plastikowy śnieg"
Wstępne wyniki globalnego projektu badawczego eksploratora Alana Chambersa sugerują, że mikroplastik może być obecny dosłownie wszędzie, nawet w najbardziej odległych zakątkach naszej planety, takich jak sam środek Antarktydy - donosi CNN.
2025-07-20, 17:06
CNN: mikroplastik znaleziony w głębi Antarktydy
Alan Chambers jest znany z ekstremalnych wypraw. Przemierzył Islandię na nartach i poprowadził zespół, który pieszo dotarł z Kanady na biegun północny. Jego najnowsza misja - jak informuje CNN - służy ważnemu celowi naukowemu.
Chambers stoi na czele Mission Spiritus - inicjatywy mającej na celu zbadanie globalnego zasięgu mikro- i nanoplastiku. Celem projektu jest pobranie próbek z odległych lokalizacji na wszystkich kontynentach. "Misja Spiritus ma dostarczać oparte na dowodach dane, które umożliwią tworzenie skutecznych rozwiązań i będą napędzać realne zmiany w obliczu jednego z najpoważniejszych kryzysów środowiskowych naszych czasów" - czytamy na stronie internetowej projektu.
Czy mikroplastik jest wszędzie?
Pierwsza wyprawa odbyła się w 2024 roku. Chambers i jego towarzysz spędzili dwa miesiące, pokonując na nartach trasę z wybrzeża Antarktydy do geograficznego bieguna południowego. Podczas tej 1145-kilometrowej podróży zbierali próbki śniegu, które następnie trafiły do analizy w laboratorium w Chile. Choć badania nadal trwają, wstępne wyniki już teraz budzą niepokój.
- Naukowcy odkryli ślady plastiku w próbkach pochodzących ze środkowej części Antarktydy. Jedynym sposobem, w jaki mógł się tam znaleźć, jest przeniesienie przez wiatr - powiedział Chambers w rozmowie z CNN, po czym dodał: - Bo czy na Antarktydzie pada plastikowy śnieg?
Na początku tego roku Chambers pobrał próbki także z największej pustyni piaszczystej świata - Ar-Rab al-Chali w Omanie. Latem planuje podobną wyprawę na Wyspy Owcze. Jeśli projekt uzyska odpowiednie finansowanie, kolejne wyprawy mają objąć m.in. Chile, Komory, Kanadę i Australię Zachodnią. Chambers podkreśla, że jego misja ma przede wszystkim uświadamiać ludzi na temat potrzeby recyklingu tworzyw sztucznych i ograniczania emisji mikroplastiku do środowiska.
Mirkoplastik - jakie choroby może wywołać?
Choć wpływ mikroplastiku na zdrowie człowieka wciąż nie jest do końca poznany, coraz więcej badań wskazuje na jego potencjalnie szkodliwe działanie. Najnowsze doniesienia łączą mikroplastik m.in. z cukrzycą, problemami trawiennymi i niektórymi nowotworami.
Czytaj także:
- Aluminium w szczepionkach a choroby. Nowe badanie obala mit
- Rośliny wydają dźwięki, a owady je słyszą. Pierwsza taka obserwacja na świecie
- Instytut Lotnictwa rozpoczął nabór eksperymentów do lotu suborbitalnego
Źródło: CNN/k