Amerykanie odwracają się od Trumpa? "Posunął się za daleko"
Większość Amerykanów sprzeciwia się działaniom prezydenta Donalda Trumpa zmierzającym do rozszerzenia programu deportacji - wynika z sondażu przeprowadzonego na zlecenie CNN. Ponad połowa respondentów uważa, że prezydent USA "posunął się za daleko".
2025-07-20, 21:17
Sondaż. Ponad połowa Amerykanów przeciwna polityce imigracyjnej Trumpa
Obecnie 55 proc. badanych (wzrost o 10 punktów procentowych od lutego) twierdzi, że Trump "posunął się za daleko". Wśród wyborców Partii Demokratycznej taką opinię wyraża aż 90 proc. respondentów, natomiast wśród Republikanów - 15 proc.
Sprzeciw budzi również plan budowy nowych ośrodków detencyjnych dla nielegalnych imigrantów - 57 proc. ankietowanych jest przeciwna takim inwestycjom. Działania miałyby objąć nawet 100 tys. osób. Z kolei 53 proc. nie popiera zwiększenia budżetu Służby Imigracyjnej i Celnej (ICE). Ponadto 59 proc. respondentów nie zgadza się z zatrzymywaniem migrantów, którzy wprawdzie przebywają w USA nielegalnie, ale mieszkają tam od wielu lat i nie byli karani.
Stosunek do deportacji i użycia Gwardii Narodowej
CNN zauważa, że od kwietnia niemal nie zmieniła się liczba osób przekonanych, że polityka imigracyjna Trumpa zwiększyła bezpieczeństwo kraju - takiego zdania jest 46 proc. respondentów. 42 proc. uważa natomiast, że rząd federalny przestrzegał prawa przy przeprowadzaniu deportacji.
Amerykanie są podzieleni w sprawie wysyłania obywateli USA skazanych za brutalne przestępstwa do zagranicznych zakładów karnych: 37 proc. popiera ten pomysł, a 39 proc. jest mu przeciwnych. Zdecydowany sprzeciw budzi jednak użycie Gwardii Narodowej w odpowiedzi na protesty i demonstracje. Nie zgadza się na to 59 proc. badanych.
Sondaż na zlecenie CNN przeprowadziła firma SSRS w dniach 10-13 lipca na reprezentatywnej próbie 1057 dorosłych Amerykanów. Margines błędu wynosi 3,5 punktu procentowego.
- Słabnąca hegemonia USA. To efekt błędnych decyzji lub zaniechań po rozpadzie ZSRR
- Trump ucina temat Epsteina. "Straciłem wiarę"
Źródła: CNN/PAP