Chłód uderzy na początku sierpnia. Prąd strumieniowy poważnie namiesza w pogodzie

Początek sierpnia, który zazwyczaj kojarzy się z falami upałów i pełnią lata, w tym roku może zaskoczyć mieszkańców wielu krajów Europy.  Prognozy serwisu Ventusky.com wskazują na wyjątkowo chłodny okres - w niektórych rejonach temperatury mogą być znacznie niższe od normy wieloletniej.

2025-07-26, 14:54

Chłód uderzy na początku sierpnia. Prąd strumieniowy poważnie namiesza w pogodzie
Anomalie termiczne na początku sierpnia. Foto: ventusky.com

Prognoza na początek sierpnia. Prąd strumieniowy namiesza

Na meteorologicznych mapach widać wyraźne anomalie termiczne, szczególnie nad Europą Środkową i Wschodnią. W Polsce odchylenia od średnich wartości mogą sięgać nawet 10 stopni Celsjusza, co może oznaczać jeden z chłodniejszych początków sierpnia w ostatnich latach.

Za nietypową sytuację pogodową odpowiada dominujący północno-zachodni przepływ powietrza, kształtowany przez prąd strumieniowy (ang. jet stream). To zjawisko atmosferyczne przypomina powietrzną "rzekę" - niezwykle silny wiatr przemieszczający się z zachodu na wschód na wysokości 9-12 km nad powierzchnią Ziemi. Prąd strumieniowy powstaje na styku mas powietrza o zróżnicowanej temperaturze i ciśnieniu, może osiągać długość tysięcy kilometrów, a jego prędkość dochodzić nawet do 500 km/h. Ma on ogromny wpływ na pogodę w skali kontynentu i jest uwzględniany m.in. przy planowaniu tras transatlantyckich lotów.

Mimo że najbliższe dni zapowiadają się chłodno, długoterminowa prognoza Instytutu Meteorologii i Gospodarki Wodnej (IMGW) przynosi nieco lepsze wieści. Synoptycy przewidują, że średnia temperatura w całym sierpniu będzie w Polsce wyższa niż norma wieloletnia, a suma opadów mieścić się będzie w granicach normy.

Prognoza długoterminowa na sierpień 
Wszystko wskazuje na to, że chłodny początek miesiąca nie przesądza jeszcze o całym jego przebiegu. Warto mieć na uwadze, że w tym roku pogoda jest zmienna - okresy wysokich temperatur przeplatają się z ochłodzeniami i burzami.

Czytaj także:

Źródło: PolskieRadio24.pl

Polecane

Wróć do strony głównej