Koniec z opłatami za 6 km autostrady. Kierowcy świętują, ale jest haczyk
Sześciokilometrowy odcinek autostrady pomiędzy słoweńskimi Szkofije a Koperem, nazywany najdroższym w Unii Europejskiej, będzie można przejechać za darmo. Kierowcy się cieszą, ale obawiają się, że po wiosennych wyborach parlamentarnych w Słowenii opłata powróci.
2025-11-04, 10:28
Słowenia. Odcinek autostrady, za który kierowcy płacili najwięcej, tymczasowo darmowy
Podróżujący z Włoch do północnej Istrii w Chorwacji muszą przejechać przez Słowenię odcinkiem autostrady H5. Jak na każdej autostradzie w tym kraju muszą wykupić winietę. Słowenia nie wprowadziła do tej pory krótkoterminowych biletów, więc najniższa opłata za przejazd tym odcinkiem wynosiła 16 euro za tygodniową winietę. Od wielu lat przeciwko opłacie protestowała mniejszość włoska w Chorwacji i Słowenii. Rząd Roberta Goloba ogłosił niespodziewanie, że od nowego roku odcinek H5 zostanie tymczasowo wyłączony z systemu opłat.
Dla kierowców kluczowe jest to, że opłatę zniesiono tymczasowo. Obawiają się, że decyzja rządu w Lublanie to jedynie chwyt przedwyborczy. Wiosną w Słowenii odbędą się wybory parlamentarne i nie wiadomo, czy po nich kontrowersyjna opłata nie wróci.
Czytaj także:
- Wypadek w Dulczy Wielkiej. Nie żyje 4-letnia dziewczynka. Jechała bez fotelika i pasów
- Tragedia na A1. Wysiadł, aby wymienić koło, potrącił go bus
- Celestynów. Kolizja grupy kolarzy ze stadem dzików
Źródło: Polskie Radio/mg