Tornada, gigantyczny grad i powodzie. Potężna burza uderzyła w USA

Pogodowy kataklizm nawiedził stany Illinois oraz Indiana w USA. Front burzowy, który przetoczył się przez ten region spowodował ogromne zniszczenia - zerwane dachy czy drzewa wyrwane z korzeniami. Spadł również rekordowych rozmiarów grad o średnicy nawet do 13 cm. 

2026-03-11, 10:35

Tornada, gigantyczny grad i powodzie. Potężna burza uderzyła w USA
Kataklizm pogodowy nawiedził stany Illinois oraz Indiana. Foto: Reuters

Ogromne zniszczenia w dwóch stanach

Ostrzeżenia pogodowe dotyczyły obszaru zamieszkanego przez 15 mln osób. Spośród nich 10 mln objęto ostrzeżeniami przed tornadami. Potężna burza przyniosła bardzo silne wiatry i gigantyczny grad, a towarzyszyły jej powodzie i rekordowe upały. 

Jedną z miejscowości dotkniętych przez żywioł jest Lake Village w stanie Indiana. Potwierdzono tam poważne zniszczenia kilku budynków. - Lake Village znalazło się bezpośrednio na drodze tornada, prosimy trzymać się z dala od tego obszaru - apelował szef lokalnej straży pożarnej Rob Churchill cytowany przez "USA Today". Bardzo duże zniszczenia opisywał także szeryf Shannon Cothran. - Pozwólcie ratownikom robić to, co muszą - zwrócił się do mieszkańców. 

13-centymetrowy grad

Takich miejsc było więcej. Trąba powietrzna przeszła m.in. przez hrabstwo Kankakee w stanie Illinois. Na jej trasie znalazła się miejscowość Aroma Park, gdzie również odnotowano duże szkody. Dachy zostały zerwane z domów. Wiatr wyrywał z korzeniami drzewa o średnicy 30 cm. Lokalne służby otrzymały ogromną liczbę zgłoszeń. 

We wspomnianym hrabstwie spadł grad, który osiągnął średnicę 13 cm. Lodowe kule o średnicy od 7 do 11 cm spadały także w innych miejscach. Służby meteorologiczne alarmowały, że grad o takich rozmiarach może powodować bardzo poważne szkody. 

Rekord temperatur

Potężną burzę napędziły rekordowe upały, które wystąpiły w regionie. W nowojorskim Central Parku odnotowano 26,7 st. C - czyli 80 stopni Fahrenheita. To kolejny rekord, ponieważ od rozpoczęcia obserwacji w 1869 roku nigdy nie zdarzyło się, aby ta bariera została przekroczona tak wcześnie. 

Służby meteorologiczne tłumaczą, że front dodatkowo zasilił napływ wilgotnego powietrza znad Zatoki Meksykańskiej. Z tego powodu ryzyko wystąpienia gwałtownych zjawisk pogodowych - w tym tornad i intensywnych opadów - znacząco wzrosło. 

Czytaj także:

Źródło: PAP/egz

Polecane

Wróć do strony głównej