Stena Spirit zostanie odholowany do Polski. Nowa decyzja po groźnym incydencie

Jak poinformował w czwartek szwedzki rzecznik armatora Stena Line Johan Liverom w Karlskronie, w wyniku środowego zerwania liny cumowniczej, został uszkodzony prom Stena Spirit. Statek, który płynął z Gdyni, oczekuje teraz na odholowanie do polskiej stoczni remontowej. - Nie wiemy na razie, jak duże są uszkodzenia - podkreślił Liverom.

2026-03-26, 15:50

Stena Spirit zostanie odholowany do Polski. Nowa decyzja po groźnym incydencie
Prom Stena Line. Foto: WOJCIECH STROZYK/REPORTER/EAST NEWS

Prom z 489 pasażerami na pokładzie utknął w porcie

Do incydentu doszło w środę, gdy płynący z Gdyni prom cumował w porcie w Karlskronie. Silny wiatr i pęknięcie liny spowodowało, że statek zmienił pozycję i musiał skorzystać z pomocy holownika. Jak informowała wcześniej rzeczniczka Stena Line na Polskę Agnieszka Zembrzycka, nikt z 489 znajdujących się na pokładzie pasażerów nie ucierpiał. Wypadek spowodował duże opóźnienia w kursowaniu innych promów tego armatora na linii Gdynia - Karlskrona. Live wyraził nadzieję, że uszkodzony prom Stena Spirit zostanie odholowany w czwartek na co muszą wydać zgodę szwedzkie służby. W czwartek przed południem nurkowie wciąż przeprowadzali oględziny kadłuba.

"Miał problemy ze sterowaniem, przemieszczał się w kierunku innego statku"

Według świadka środowego incydentu, cytowanego przez lokalną gazetę "BLT", prom Stena Spirit nagle zaczął mieć problem ze sterowaniem, a następnie zaczął przemieszczać się w kierunku innego statku.

Port w Karlskronie położony jest wśród archipelagu szkierów, skalistych wysp i wysepek.

Stena Line obsługuje linię promową Gdynia - Karlskrona od ponad 30 lat. Pływają na niej trzy jednostki, w tym dwa nowoczesne, 240-metrowe promy klasy E-Flexer - Stena Estelle i Stena Ebba.

Czytaj także:

Źródła: Polskie Radio/PAP/mg

Polecane

Wróć do strony głównej