more_horiz
Wiadomości

Papież o Kościele katolickim: to nie NGO ani międzynarodowy koncern

Ostatnia aktualizacja: 04.11.2019 15:34
Kościół nie jest "międzynarodowym koncernem" ani "organizacją pozarządową"- powiedział papież Franciszek w wywiadzie rzece, ukazującym się we Włoszech. Powtórzył, że Kościół musi "wychodzić" do ludzi, bo inaczej nie jest Kościołem.
Audio
  • Papież Franciszek: przyjąć Chrystusa to jak zaszczepić się przeciw śmierci (IAR)
Papież Franciszek
Papież FranciszekFoto: PAP/EPA/VATICAN MEDIA HANDOUT

Wywiad, opublikowany przez watykańskie wydawnictwo Lev przeprowadził watykanista Gianni Valente, a jego tytuł to: "Bez Niego nie możemy nic zrobić". Oficjalną premierę książki zapowiedziano na wtorek, udostępniając dziennikarzom jej fragmenty. Watykan wyjaśnił, że książka ukazuje się na zakończenie nadzwyczajnego miesiąca misyjnego, ogłoszonego przez papieża.

CZYTAJ WIĘCEJ
Papież 1200 pap.jpg
Papież Franciszek: z miłosierdziem wychodźmy ku tym, którzy pobłądzili

Nie NGO, nie koncern

Franciszek ostrzegł, że Kościół, który nie głosi Ewangelii, "staje się stowarzyszeniem duchowym, międzynarodowym koncernem występującym z inicjatywami i przekazami o treści etyczno-religijnej". - To nic złego, ale to nie jest Kościół - zaznaczył.

Papież podkreślił, że Kościół nie jest również "organizacją pozarządową".

>>>[CZYTAJ RÓWNIEŻ] Franciszek: święci to osoby, które mocno stąpały po ziemi

Przywołując powtarzane przez siebie od początku pontyfikatu hasło "Kościoła wychodzącego", wyjaśnił: "To nie jest modne wyrażenie, które wymyśliłem. To polecenie Jezusa".

Albo Kościół wychodzi do ludzi albo nie jest to Kościół - ocenił Franciszek.

Misjonarze mają "ułatwiać" dostęp do wiary

Jego zdaniem głoszenie Ewangelii nie polega na "zadręczaniu innych apologetycznymi przemówieniami, na wykrzykiwaniu ludziom w twarz, także z gniewem, prawdy o Objawieniu".

Tym bardziej nie służy rzucanie innym praw i formuł doktrynalnych, jakby to były kamienie. Kiedy to się dzieje, to znak, że również słowa chrześcijańskie przeszły przez destylator i przemieniły się w ideologię - powiedział papież.

Jako cechę wyróżniającą chrześcijan misjonarzy wskazał "ułatwianie" dostępu do wiary, bez żadnych "duszpasterskich ceł", bo - jak stwierdził - nie mogą być oni jej "kontrolerami".

Nie mogą być tymi, którzy stają w drzwiach, żeby sprawdzać, czy inni spełniają warunki, żeby wejść - mówił papież.

papież franciszek shutterstock-1200.jpg
Papież Franciszek: święty Jan Paweł II świadkiem piękna rodziny

Franciszek: w Kościele są grupy

Franciszek odnotował, że również obecnie w Kościele są "kręgi i sektory", które uważają się za "oświecone" i przejmują przesłanie Ewangelii dla celów swej "wypaczonej logiki", dzieląc świat na "cywilizowany" i "barbarzyński".

Uważają sporą część rodziny ludzkiej za gorszą klasę, niezdolną do osiągnięcia ich standardów i przyzwoitego poziomu życia duchowego i intelektualnego - stwierdził papież. W jego ocenie w ten sposób może rozwinąć się "pogarda dla innych ludów", uważanych za gorsze.

To wszystko dało o sobie znać także przy okazji synodu biskupów na temat Amazonii - przyznał. Franciszek sprzeciwił się koncepcji tworzenia "elitarnych grup" w Kościele.

msze

Ekstraklasa

27 maja 2023

Zobacz także

Zobacz także