Kardynałowie rezygnują z udziału w konklawe. Topnieje front konserwatywny
Liczba duchownych, którzy wezmą udział w konklawe, zmniejszyła się ze 135 do 133. Kardynałowie Antonio Canizares Llovera z Hiszpanii i Vinko Puljić z Bośni poinformowali, że nie wezmą udziału w wyborze nowego papieża ze względów zdrowotnych. Obaj duchowni uchodzą za przedstawicieli frakcji konserwatywnej.
2025-04-24, 10:43
Konklawe. Dwóch kardynałów nie pojedzie do Rzymu
Kard. Antonio Canizares Llovera nie weźmie udziału w konklawe - przekazał hiszpański dziennik "La Vanguardia" powołując się na oświadczenie archidiecezji Walencji. 79-letni emerytowany kardynał arcybiskup Walencji nie będzie uczestniczył w wyborze następcy Franciszka ze względu na problemy zdrowotne. Canizares jest jednym z pięciu hiszpańskich kardynałów uprawnionych do udziału w konklawe. Czterech pozostałych zagłosuje.
Do Rzymu nie uda się również kardynał z Bośni i Hercegowiny. Vinko Puljić brał udział w wyborze papieża Benedykta XVI i papieża Franciszka. Jak poinformował, na trzecie konklawe nie dotrze. - Mój stan zdrowia nie pozwala mi na wyjazd na trzecie zgromadzenie. Lekarze tego nie zalecają i czuję, że nie dałabym rady tego zrobić. Nie planuję podróży do Rzymu, chyba że Watykan specjalnie mnie o to poprosi. Nauczyłem się słuchać - przekazał duchowny w rozmowie z bośniackim dziennikiem Vecernji List.
Nadal nie ogłoszono daty konklawe
W Watykanie trwają przygotowania do pogrzebu papieża Franciszka i konklawe. Data głosowania nie została jeszcze wyznaczona. Według danych opublikowanych przez Watykan 21 kwietnia, na świecie jest 252 kardynałów. Spośród nich 135 to kardynałowie elektorzy, czyli duchowni poniżej 80. roku życia, uprawnieni do udziału w konklawe. Wiemy już, że udział w zgromadzeniu weźmie 133 z nich.
Skład ideologiczny elektorów
Około 80 proc. z 135 uprawnionych elektorów zostało mianowanych przez papieża Franciszka . Choć wielu z nich postrzega się jako zwolenników jego reform, nie oznacza to automatycznie jednolitej orientacji ideologicznej.
REKLAMA
Według analizy portalu CatholicCitizens.org, około 50 kardynałów można zaklasyfikować jako konserwatystów, co stanowi ponad jedną trzecią kolegium. Z kolei liczba zdecydowanych progresistów jest szacowana na mniej niż 45, czyli mniej niż jedną trzecią. Pozostali kardynałowie to umiarkowani, z których wielu skłania się ku stabilności i może mieć tendencje bardziej konserwatywne.

Potencjalne kierunki wyboru
Wśród potencjalnych kandydatów na nowego papieża wymienia się zarówno przedstawicieli nurtu reformistycznego, jak kardynał Luis Antonio Tagle z Filipin, jak i bardziej umiarkowanych, jak kardynał Pietro Parolin, sekretarz stanu Stolicy Apostolskiej. Z drugiej strony, konserwatywny kardynał Gerhard Müller ostrzega przed ryzykiem rozłamu w Kościele w przypadku wyboru zbyt liberalnego papieża. Ostateczny wybór nowego papieża będzie zależał od zdolności kardynałów do osiągnięcia konsensusu między różnymi frakcjami ideologicznymi.
Czytaj także:
- 100 tys. osób czeka na wejście do bazyliki św. Piotra. Watykan reaguje
- Pogrzeb papieża Franciszka. Gdzie i o której oglądać? Najważniejsze informacje
- To najmłodszy kardynał, który pojawi się na konklawe. Ma związki z Polską
Źródło: Polskie Radio/PAP/La Vanguardia/Vecernji List/pjm/usccb.org/CatholicCitizens.org/brusselssignal.eu
REKLAMA