more_horiz
Wiadomości

Skomplikowany manewr misji Solar Orbiter. Próbnik kosmiczny przeleciał obok Wenus

Ostatnia aktualizacja: 28.12.2020 19:56
Próbnik kosmiczny Solar Orbiter, badający Słońce z orbity wokół niego, w niedzielę - krótko przed południem czasu polskiego - przeleciał w odległości zaledwie 7448 kilometrów od Wenus w ramach manewru, który ponownie skierował go ku naszej gwieździe dziennej.
Artystyczna wizja próbnika kosmicznego misji Solar Orbiter
Artystyczna wizja próbnika kosmicznego misji Solar OrbiterFoto: NASA/Johns Hopkins APL/Steve Gribben

- Wszystko poszło gładko, nie było żadnych problemów. Próbnik został wyhamowany i jego trajektoria zmieniona, by mógł w przyszłości uzyskać nowe spojrzenie na bieguny Słońca - powiedział agencji dpa w poniedziałek Simon Plum, kierujący w Darmstadcie zespołem kontroli lotu podległym Europejskiej Agencji Kosmicznej (ESA). Według niego dokładne parametry nowej trajektorii będą znane w przyszłym tygodniu, po przeanalizowaniu danych nawigacyjnych.

Solar Orbiter PAP-1200.jpg
Niezwykłe zdjęcia Słońca sondy Solar Orbiter. W historycznym projekcie biorą udział Polacy

Wspólne przedsięwzięcie ESA i NASA

Misja Solar Orbiter jest wspólnym przedsięwzięciem ESA oraz amerykańskiej Państwowej Agencji Aeronautyki i Przestrzeni Kosmicznej (NASA). Zbudowany kosztem 1,5 mld dolarów próbnik o całkowitej masie 1,8 tony ma na pokładzie 10 przyrządów pomiarowych. Pozwolą one na uzyskanie nowych informacji na temat Słońca i jego pola magnetycznego, rozszerzając naszą wiedzę o koronalnych wyrzutach masy, które są przyczyną intensywnych niekiedy zaburzeń magnetosfery ziemskiej oraz wywołują zorze polarne.

Czytaj również:

Solar Orbiter wystartował w lutym z kosmodromu na przylądku Canaveral na Florydzie. - Aktualnie znajduje się 231 mln kilometrów od Ziemi i 108 mln kilometrów od Słońca - powiedział Plum.

W lipcu próbnik przesłał zdjęcia Słońca wykonane z rekordowo bliskiej odległości 77 mln kilometrów, a docelowo ma zmniejszyć ten dystans do zaledwie 44 mln kilometrów. Ochronę przed temperaturami rzędu setek stopni Celsjusza zapewnia mu osłona z tytanu.

jmo

Ekstraklasa

27 maja 2023

Zobacz także

Zobacz także