more_horiz
Wiadomości

Raport o przeciwdziałaniu pandemii COVID-19. Eksperci krytykują Chiny i WHO

Ostatnia aktualizacja: 19.01.2021 01:59
Opublikowany w Genewie wstępny raport niezależnego gremium ekspertów na temat globalnych działań przeciwko zagrożeniu koronawirusem głosi, iż władze Chin mogły w styczniu ubiegłego roku energiczniej egzekwować przedsięwzięcia hamujące rozwój pandemii.
Zdjęcie ilustracyjne
Zdjęcie ilustracyjneFoto: Robert Way/ Shutterstock

Eksperci krytykują również Międzynarodową Organizację Zdrowia (WHO) za to, że do 30 stycznia nie zadeklarowała międzynarodowego stanu pogotowia.

koronawirus 1200.jpg
"Nieujawnione wcześniej informacje". Pompeo sugeruje, że koronawirus "uciekł" z laboratorium w Wuhanie

Słowo "pandemia" padło zbyt późno

Jak zaznacza się w opracowanym pod kierownictwem byłej premier Nowej Zelandii Helen Clark i byłej prezydent Liberii Ellen Johnson Sirleaf dokumencie: "globalny alert pandemiczny nie nadawał się do tego celu", a WHO "nie miała wystarczających narzędzi, by podołać swemu zadaniu".

Raport postuluje dokonanie "globalnego resetu" zapowiadając, że szczegóły na ten temat znajdą się w jego ostatecznej wersji, którą ministrowie zdrowia 194 państw członkowskich WHO otrzymają w maju.

Czytaj także: 

Eksperci podkreślili, że choć termin "pandemia" nie jest używany ani zdefiniowany w aktualnych międzynarodowych przepisach sanitarnych, to skorzystanie z niego ma wskazywać na powagę sytuacji, a tymczasem "WHO do 11 marca nie posłużyła się tym terminem". 


opr. Johns Hopkins Univesrity

mbl

Zobacz także

Zobacz także