more_horiz
Wiadomości

Szwecja: pracownik Volvo oskarżony o szpiegostwo. Zwerbował go rosyjski dyplomata

Ostatnia aktualizacja: 22.02.2021 15:37
47-letni mieszkaniec Goeteborga, konsultant koncernów Volvo oraz Scania, został w poniedziałek oskarżony o szpiegostwo na rzecz Rosji. Mężczyzna miał za pieniądze przekazywać poufne informacje. Grozi mu do sześciu lat więzienia.
Volvo
VolvoFoto: FotograFFF/shutterstock.com/cc
ru mid-epa09027970 1200.jpg
"Sankcje są przesądzone". Spotkanie unijnych ministrów spraw zagranicznych ws. Rosji

Według szwedzkiej prokuratury oskarżony tuż przed zatrzymaniem w lutym 2019 roku w jednej z restauracji w centrum Sztokholmu podczas spotkania z agentem, którym był rosyjski dyplomata, otrzymał 27 800 koron (ok. 2700 euro). Przy innych okazjach otrzymywał od 10 do 30 tys. koron (ok. 1-3 tys. euro). Działo się to od czerwca lub lipca 2017 roku.

Czytaj również:

"Robił zdjęcia ekranu"

Z aktu oskarżenia wynika, że mężczyzna "nielegalnie przenosił materiały z komputerów służbowych na prywatny, a następnie dane zapisywał na przenośne nośniki pamięci". - Aby uniknąć zarejestrowania przez system informatyczny, podejrzany wykonywał m.in. zdjęcia ekranu służbowego komputera - twierdzi prokurator Mats Ljungqvist.

Prokuratura nie ujawniła, jakiego rodzaju informacje zostały przekazane Rosji.

Zwerbowany przez dyplomatę

Guzy.jpg
Guzy: Rosja próbuje zastraszyć polityków UE i jak na razie robi to skutecznie

Według agencji AP, na którą powołują się szwedzkie media, mężczyznę zwerbował do działalności szpiegowskiej na rzecz Służby Wywiadu Zagranicznego Federacji Rosyjskiej (SWR) Jewgienij Umierienko, który pracował w rosyjskiej ambasadzie w Sztokholmie. Opisywany jest on jako ekspert od szpiegostwa przemysłowego. Wcześniej pracował na placówce w Niemczech.

Umierienko podczas zatrzymania konsultanta w restauracji zasłonił się immunitetem dyplomatycznym, a dwa tygodnie później opuścił Szwecję.

jmo

Zobacz także

Zobacz także