more_horiz
Wiadomości

Płyty Polskiego Radia na liście UNESCO. Reżyser dźwięku: po raz pierwszy trafiły na nią dokumenty dźwiękowe

Ostatnia aktualizacja: 05.06.2021 16:26
Reżyser dźwięku Stefan Kruczkowski powiedział, że wpisanie kolekcji 93. oryginalnych, stalowych płyt gramofonowych Polskiego Radia z nagraniami z września 1939 roku na Listę Krajową programu UNESCO "Pamięć świata" to ewenement. Materiały dźwiękowe zawierają przemówienia między innymi prezydenta Warszawy Stefana Starzyńskiego i ministra spraw zagranicznych Józefa Becka.
Siedziba Polskiego Radia w Warszawie
Siedziba Polskiego Radia w WarszawieFoto: FORUM / Wlodzimierz Wasyluk

Agnieszka Kamińska  Prezes Polskiego Radia 1200.jpg
Prezes Polskiego Radia: serwis o Bitwie Warszawskiej wśród głównych form rozpowszechniania wiedzy o tym wydarzeniu

Stefan Kruczkowski z Działu Realizacji, Konserwacji i Digitalizacji Archiwum Polskiego Radia powiedział, że do tej pory na Listę Krajową UNESCO wpisywano wyłącznie dokumenty w formie pisemnej.

- Albo są to rękopisy, tak jak rękopis Konstytucji 3 Maja, albo są to edykty królewskie, albo jakieś jeszcze inne dokumenty tego typu - mówił.


Posłuchaj
00:21 11119031_1.mp3 Stefan Kruczkowski z Działu Realizacji, Konserwacji i Digitalizacji Archiwum Polskiego Radia (źr. IAR)

 


Podkreślił, że po raz pierwszy na listę trafiły dokumenty dźwiękowe, czyli właśnie kolekcja płyt Polskiego Radia z nagraniami z 1939 roku.

Zaginiona trzecia partia kolekcji

Płyty zostały uratowane przez pracowników Polskiego Radia, którzy przed zajęciem rozgłośni przez Niemców wynieśli je i ukryli w prywatnych domach. Po wojnie utracono kontakty do miejsc i osób, u których depozyt z września 1939 roku był przechowywany, zatem uważano, że i on zaginął bezpowrotnie.

Czytaj także:

Jednak po 40 latach część depozytu - licząca 93 płyty - została zwrócona do Polskiego Radia. Płyty te, oczyszczone i zdigitalizowane, stanowią dziś ważną lekcję historii kraju, jak również polskiej i światowej radiofonii.

Wciąż zaginiona jest trzecia partia płyt, która przetrwała wojnę. Archiwum Polskiego Radia apeluje do słuchaczy z prośbą o zgłaszanie się z informacjami na temat losu tych nagrań.

BITWA warszawska 1920 serwis specjalny.jpg
Serwis specjalny Polskiego Radia Bitwa Warszawska 1920 nominowany do PRIX ITALIA 2021

Kolekcja płyt wpisana na listę UNESCO

Dowodem na ponadczasową wartość tej kolekcji jest wpisanie jej na Listę Krajową programu "Pamięć Świata" polskiego oddziału UNESCO.

Program Pamięć Świata powstał z inicjatywy UNESCO w 1992 roku. Jego celem jest utrwalanie znaczenia wielowiekowego dziedzictwa dokumentacyjnego ludzkości. Program zwraca uwagę społeczeństwa na konieczność ochrony dokumentów o szczególnym znaczeniu historycznym, które stanowią świadectwo naszej kultury i cywilizacji.

W wyniku prac Polskiego Komitetu Programu UNESCO Pamięć Świata w 2014 roku powstała Polska Lista Krajowa Programu UNESCO Pamięć Świata.

W tym roku Komitet, w skład którego wchodzą przedstawiciele największych polskich bibliotek, archiwów oraz środowisk naukowych, a któremu przewodniczy Naczelny Dyrektor Archiwów Państwowych Paweł Pietrzyk, po raz czwarty wyłonił wyjątkowe obiekty, które 10 czerwca zostaną oficjalnie uhonorowane wpisem na Polską Listę Programu UNESCO podczas gali w Belwederze.

Wydarzeniu towarzyszyć będzie wyjątkowa wystawa prezentująca wyróżnione dokumenty pt. "Pamięć Polski. Lista Krajowa Programu UNESCO Pamięć Świata - 4. edycja".

Otwarcie ekspozycji nastąpi 9 czerwca o godzinie 19:00 na dziedzińcu Ministerstwa Kultury, Dziedzictwa Narodowego i Sportu.

Wystawa będzie dostępna dla mieszkańców Warszawy i turystów przed "Kordegardą. Galerią Narodowego Centrum Kultury" do 30 czerwca 2021 roku.

IAR/

 2021 roku.

IAR/

Zobacz także

Zobacz także