more_horiz
Wiadomości

Joe Biden: USA wycofają wojska z Afganistanu do 21 sierpnia

Ostatnia aktualizacja: 09.07.2021 00:20
Prezydent Stanów Zjednoczonych Joe Biden poinformował, że do końca sierpnia zakończy się wycofywanie wojsk amerykańskich z Afganistanu. Podczas wystąpienia w Białym Domu Biden powiedział, że siły USA wykonały swoją misję i przyszłość Afganistanu leży teraz w rękach polityków tego kraju. Równocześnie zadeklarował dalsze wsparcie dla władz w Kabulu.
Joe Biden
Joe BidenFoto: Stratos Brilakis / Shutterstock.com

Joe Biden powiedział, że amerykańskie wojska zostały wysłane do Afganistanu, by pokonać Al-Kaidę oraz wymierzyć sprawiedliwość Osamie bin Ladenowi i wyraził przekonanie, iż oba te cele zostały osiągnięte.

- Nie wyślę kolejnego pokolenia Amerykanów na wojnę do Afganistanu bez uzasadnionego przekonania, że osiągniemy inny rezultat - powiedział.

Posłuchaj
00:54 11182784_1.mp3 Biden: USA wycofają wojska z Afganistanu do 21 sierpnia (IAR)

Amerykański prezydent ocenił, że Stany Zjednoczone zapłaciły zbyt wysoką cenę za dwudziestoletnią obecność w Afganistanie.

mid-21630375-2.jpg
"Gigantyczna lekcja dla wojskowych". Dr Raubo o zakończeniu polskiej misji w Afganistanie

"USA muszą skupić się na współczesnych zagrożeniach"

Prezydent Stanów Zjednoczonych dodał, że USA muszą skupić się na współczesnych zagrożeniach, takich jak strategiczna rywalizacja ze strony Chin oraz innych krajów, pandemia COVID-19, cyberataki i zmiany klimatu.

Zapytany o to, czy nie obawia się, że na USA spadnie odpowiedzialność za cywilne ofiary potencjalnej wojny domowej w Afganistanie, prezydent odpowiedział przecząco.

Czytaj także: 

- Nie, nie, nie. To do Afgańczyków należy decyzja, jakiego rządu chcą, a nie do nas narzucenie im go - stwierdził Biden i zapewnił, że wszyscy Afgańczycy, którzy pomagali wojskom USA podczas ich misji, będą mieli możliwość przesiedlenia się wraz z rodzinami do Stanów Zjednoczonych.

Joe Biden oddał hołd żołnierzom, którzy zginęli lub zostali ranni podczas wojny w Afganistanie.

ks

Zobacz także

Zobacz także