more_horiz
Wiadomości

Szef dyplomacji Chin: sankcje lub restrykcje wobec Afganistanu muszą się skończyć jak najszybciej

Ostatnia aktualizacja: 23.09.2021 09:29
Szef dyplomacji Chin Wang Yi podczas wirtualnego spotkania ministrów spraw zagranicznych państw G20 wezwał do zniesienia sankcji nałożonych na Afganistan.
zdj. ilustracyjne
zdj. ilustracyjneFoto: PAP/EPA/STRINGER

Podczas obrad zorganizowanych przez sprawujące w tym roku przewodnictwo w G20 Włochy podsumowano wysiłki w rozwiązywaniu problemów, z jakimi boryka się Afganistan, odkąd talibowie przejęli tam władzę w połowie sierpnia.


Afganistan1200/PAP
Afganistan: Państwo Islamskie atakuje talibów. Kolejny zamach Dżalalabadzie, zginęły co najmniej 4 osoby

Zdaniem Wanga sankcje lub restrykcje wobec Afganistanu muszą się skończyć "jak najszybciej". Zwrócił uwagę, że zamrożone obecnie rezerwy walutowe tego kraju powinny zostać odblokowane i powinny być udostępnione dla Afgańczyków, a nie wykorzystywane jako środek nacisku politycznego na Afganistan.

Minister spraw zagranicznych Indii Subrahmanyam Jaishankar powiedział, że talibowie powinni dopilnować spełnienia obietnicy, że Afganistan nie będzie ponownie wykorzystywany jako baza dla grup terrorystycznych.

Czytaj także:

- Społeczność międzynarodowa łączy się w oczekiwaniach, że talibowie wywiążą się ze swoich zobowiązań - napisał z kolei na Twitterze sekretarz stanu USA Antony Blinken na temat spotkania G20.


ONZ ostrzega przed niedoborami żywności i załamaniem się funkcjonowania podstawowych usług w Afganistanie. Istnieją również obawy, że prawa człowieka nie będą przez talibów przestrzegane. 

nj

Zobacz także

Zobacz także