more_horiz
Wiadomości

Turkish Airlines nie będą już przewozić migrantów na Białoruś. Wydano zakaz sprzedaży biletów

Ostatnia aktualizacja: 11.11.2021 00:10
"Dyrekcja Generalna Lotnictwa Cywilnego Turcji wydała zakaz sprzedaży biletów dla obywateli Iraku, Syrii i Jemenu, udających się na Białoruś" - poinformował w czwartek późnym wieczorem szef prezydenckiego Biura Polityki Międzynarodowej Jakub Kumoch.
Zdjęcie ilustracyjne
Zdjęcie ilustracyjneFoto: Shutterstock/Croatorum
16dywizja granica 1200.jpg
Kryzys na granicy polsko-białoruskiej. Turcja deklaruje wsparcie

Ponad trzy godzin temu Jakub Kumoch przekazał potwierdzoną przez Turkish Airlines informację, że przewoźnik nie będzie przyjmować na pokłady samolotów do Mińska obywateli Iraku, Syrii i Jemenu, z wyjątkiem posiadaczy paszportów dyplomatycznych. W imieniu prezydenta Andrzeja Dudy Kumoch podziękował "wszystkim, którzy uczestniczą w rozmowach w tej sprawie".

Już wcześniej w czwartek źródło dyplomatyczne w Brukseli informowało, że "linie lotnicze Turkish Airlines jeszcze w czwartek ogłoszą wprowadzenie zakazu sprzedaży biletów dla obywateli państw, z których pochodzą migranci, m.in. Iraku i Syrii, na loty do Białorusi".

Tego dnia też tureckie MSZ w komunikacie na temat sytuacji na granicy polsko-białoruskiej przekazało, że odrzuca "próby przedstawiania Turcji, która nie jest stroną w tej sprawie, jako części problemu". Dodano, że Turcja w pełni wspiera swoich sojuszników - Polskę, Litwę i Łotwę. Zaznaczono jednak, że - według tureckiego MSZ - przy okazji kryzysu migracyjnego na wschodniej granicy Unii Europejskiej celowo atakuje się linie lotnicze Turkish Airlines.

Turcja była oskarżana o umożliwianie napływu migrantów na Białoruś. Wielu z nich miało dotrzeć do Mińska liniami Turkish Airlines.

Posłuchaj
00:46 11394946_1.mp3 Turcja nie będzie już wozić migrantów na Białoruś. Materiał Wojciecha Cegielskiego (IAR)

Sankcje wobec linii lotniczych

W Brukseli i unijnych stolicach rośnie świadomość, że aby powstrzymać eskalację kryzysu na granicy, trzeba ograniczyć napływ migrantów na Białoruś drogą lotniczą. W tej sprawie prowadzone są zakulisowe rozmowy z krajami poza unijnymi, których linie lotnicze latają do tego kraju.

Komisja Europejska podała w czwartek, że Unia Europejska będzie dążyć do umieszczenia na "czarnej liście" linii lotniczych, przewożących na Białoruś migrantów, którzy później próbują przekroczyć granicę UE.

Czytaj także:
1200 imigranci granica free.jpg
"To może być niebezpieczne". Władze Kurdystanu przestrzegają przed podróżami na Białoruś

Czytaj także:

Turecka dyplomacja przypomniała, że dobrze rozumie wyzwania związane z nieuregulowaną migracją, na które teraz narażona jest Polska, Litwa i Łotwa, ponieważ Turcja przez ostatnie 10 lat przyjęła najwięcej uchodźców na świecie.

"Turcja przy każdej okazji podkreśla, jak ważne jest podjęcie niezbędnych kroków w walce z nielegalną migracją i handlem ludźmi i wzywa społeczność międzynarodową do odpowiedzialności i rozsądku w tej sprawie" - podkreślono w komunikacie.

kp

Zobacz także

Zobacz także