more_horiz
Wiadomości

Rosja oczekuje gwarancji, że Ukraina nie wstąpi do NATO. Kijów: stanowczo odrzucamy takie zobowiązanie

Ostatnia aktualizacja: 03.12.2021 12:36
Ukraina stanowczo odrzuca możliwość wszelkich zobowiązań, w tym porzucenia planów przystąpienia do NATO, których domaga się Rosja - powiedział agencji AFP minister spraw zagranicznych Ukrainy Dmytro Kułeba.
Rezygnacja z planów członkostwa w NATO nie jest dla nas opcją - powiedział szef MSZ Ukrainy
Rezygnacja z planów członkostwa w NATO nie jest dla nas opcją - powiedział szef MSZ UkrainyFoto: PAP/EPA/STEPHANIE LECOCQ

- Rezygnacja z planów członkostwa w NATO nie jest dla nas opcją - oświadczył Kułeba, który przebywa w Sztokholmie na spotkaniu ministrów spraw zagranicznych państw OBWE.

Rosja żąda gwarancji

Prezydent Rosji Władimir Putin powiedział, że jego kraj będzie nalegać w rozmowach z USA i NATO na opracowanie porozumień, które wykluczałyby rozszerzenie Sojuszu Północnoatlantyckiego na Wschód i rozmieszczanie w pobliżu granic Rosji "zagrażających jej systemów uzbrojenia".

Szef rosyjskiej dyplomacji Siergiej Ławrow zapowiedział w czwartek, że Moskwa będzie reagować, jeśli Waszyngton i jego sojusznicy nie odpowiedzą na propozycje gwarancji, których domaga się Rosja.

Ukraina wzywa USA i kraje NATO do odrzucenia przedstawianych przez Rosję żądań.

Koncentracja wojsk przy granicy

Ukraiński minister obrony Ołeksij Reznikow poinformował, że obecnie przy granicach ukraińskich i na Krymie w stałej gotowości znajduje się 41 batalionowych grup taktycznych Rosji, z których 33 stacjonuje tam na stałe, a osiem przerzucono dodatkowo na Krym.

Łącznie przy granicach i na tymczasowo okupowanym terytorium ukraińskim jest 94,3 tys. wojskowych, którzy mogą być wykorzystani w celu eskalacji - przekazał minister obrony Ukrainy, który stoi na czele resortu obrony od miesiąca. Wcześniej władze w Kijowie informowały o 92 tys. i 115 tys. rosyjskich wojskowych skoncentrowanych przy granicach Ukrainy.

Minister zaznaczył, że ukraińskie dane w sprawie przygotowań Rosji są zbieżne z danymi jej zagranicznych partnerów i zwrócił uwagę na "bardzo intensywną" współpracę wywiadów.

Czytaj więcej:

Zobacz także: Wojciech Skurkiewicz w "Salonie politycznym Trójki"

kp

Zobacz także

Zobacz także