more_horiz
Wiadomości

Putin chce pisemnych gwarancji od NATO. Chodzi o działalność Sojuszu wzdłuż rosyjskich granic

Ostatnia aktualizacja: 15.12.2021 10:44
Prezydent Rosji Władimir Putin coraz gwałtowniej domaga się międzynarodowych gwarancji bezpieczeństwa dla Rosji. W pierwszej kolejności chce, by NATO przedstawiło na piśmie zobowiązanie, że nie będzie rozszerzać swojej działalności wzdłuż granic Federacji Rosyjskiej.
Władimir Putin
Władimir PutinFoto: Sasa Dzambic Photography/Shutterstock

Państwa Sojuszu wielokrotnie podkreślały, że Moskwa nie ma prawa stawiać takich żądań. Część analityków wojskowych zwraca uwagę, że w tym samym czasie, gdy Władimir Putin domaga się gwarancji bezpieczeństwa, rosyjska armia gromadzi żołnierzy i ciężki sprzęt na granicy z Ukrainą.

Radio Svoboda zwróciło uwagę, że w ostatnim czasie gwarancje bezpieczeństwa dla Rosji były tematem rozmów Władimira Putina z przywódcami: Stanów Zjednoczonych, Francji i Finlandii. Jednocześnie na stronach internetowych rosyjskiego Ministerstwa Spraw Zagranicznych  opublikowano tekst, w którym Moskwa zaapelowała do NATO, aby wycofało się ze zobowiązań integracyjnych wobec Gruzji i Ukrainy. Tbilisi i Kijów odpowiedziały, że rosyjskie propozycje są nie do przyjęcia.

"Kreml prowadzi grę o wpływy"

Publicystka Moskiewskiego Centrum Carnegie Lilija Szewcowa zwraca uwagę, że Władimirowi Putinowi nie chodzi tylko o to, żeby NATO nie wpisało na listę członków Ukrainy i Gruzji. W ocenie rosyjskiej publicystki Kreml prowadzi grę o wpływy na arenie międzynarodowej.

Lilija Szewcowa podkreśliła, że władze Rosji znalazły się w pułapce własnej polityki, ponieważ każda próba ustępstwa z ich strony będzie oceniana przez nie same i ich zwolenników jako słabość.

Posłuchaj
00:55 11455622_1.mp3 Putin coraz gwałtowniej domaga się od NATO pisemnych gwarancji. Relacja Macieja Jastrzębskiego (IAR)

Zobacz także: publicyści w Polskim Radiu 24 o rozmowie Biden-Putin

koz

Zobacz także

Zobacz także