more_horiz
Wiadomości

Japonia autoryzuje lek przeciw COVID-19. Obniża on o 30 proc. ryzyko śmierci

Ostatnia aktualizacja: 24.12.2021 17:37
Molnupiravir - lek przeciw COVID-19 w formie tabletki, wyprodukowany przez koncern Merck&Co. uzyskał autoryzację komisji ministerstwa zdrowia Japonii. 
Japonia wydaje autoryzację kolejnego leku przeciw COVID-19
Japonia wydaje autoryzację kolejnego leku przeciw COVID-19Foto: shutterstock/StreetVJ

Od przyszłego tygodnia dostępnych będzie pierwszych 200 tys. dawek leku. Będzie to pierwszy tego rodzaju preparat stosowany w Japonii.

Rząd w Tokio podpisał umowę z producentem leku na łącznie 1,6 mln dawek - przekazała agencja Kyodo.

Badania kliniczne japońskiego oddziału Merck & Co. wykazały, że lek podany pacjentom w ciągu pięciu dni od wystąpienia objawów COVID-19 obniża o 30 proc. ryzyko hospitalizacji lub śmierci związanej z chorobą.

Lek przeciw COVID-19

Poza Japonią molnupirawir został dopuszczony już w listopadzie do użytku w Wielkiej Brytanii. W Stanach Zjednoczonych Agencja Żywności i Leków (FDA) w czwartek wydała zgodę na używanie leku w nagłych wypadkach. Dzień wcześniej ta sama instytucja wydała podobną autoryzację dla innego leku przeciw koronawirusowi, Paxlovid, produkowanego przez Pfizera. Koncern farmaceutyczny ma dostarczyć do Japonii 2 mln dawek leku, jednak na razie nie uzyskał on zezwolenia na stosowanie w tym kraju - przekazała Kyodo. 

Wariant omikron

Coraz większy niepokój budzi na świecie nowy wariant omikron. Przy zakażeniu omikronem ryzyko hospitalizacji spada o 50-70 proc. w porównaniu z poprzednimi wariantami, w tym deltą - wykazało badanie Brytyjskiej Agencji Bezpieczeństwa Zdrowotnego (UKHSA), o którym pisze na swojej stronie internetowej BBC.

Z najnowszej publikacji UKHSA wynika, że przy zakażeniu nowym wariantem koronawirusa ryzyko trafienia na szpitalny oddział ratunkowy jest o 31 do 45 proc. mniejsze. Wykazano także, że zapewniana przez szczepionki ochrona przed zakażeniem omikronem zaczyna słabnąć po 10 tygodniach od podania dawki przypominającej, nadal zapewnia ona jednak wysoką ochronę przed poważnym przebiegiem choroby.

as

Zobacz także

Zobacz także