more_horiz
Wiadomości

Ewakuacja rodzin pracowników ambasad z Ukrainy. Zełenski: to dyplomatyczna gra

Ostatnia aktualizacja: 25.01.2022 21:19
Zdaniem prezydenta Ukrainy, ewakuacja rodzin pracowników ambasad to dyplomatyczna gra. Wołodymyr Zełenski zaapelował do mieszkańców swojego kraju o niewpadanie w panikę. Do tej pory opuszczenie Kijowa zapowiedziały USA, Niemcy, Australia, Kanada i Wielka Brytania.
Ewakuacja rodzin pracowników ambasad z Ukrainy. Zełenski: to dyplomatyczna gra
Ewakuacja rodzin pracowników ambasad z Ukrainy. Zełenski: to dyplomatyczna graFoto: Leszek Szymański/PAP

W związku z zagrożeniem rosyjską inwazją stolicę Ukrainy opuszczają rodziny pracowników i część personelu ambasad pięciu państw. Odnosząc się do tej kwestii, w telewizyjnym wystąpieniu Wołodymyr Zełenski skomentował, że wiele informacji dotyczących zagrożenia Ukrainy należy weryfikować.

Wiele też - jak to określił - bez rozumienia globalnego kontekstu może doprowadzić do fałszywych wniosków. To, że - jak dodał - niektóre kraje ewakuują swoich dyplomatów, nie oznacza nieuchronnej eskalacji, a raczej jest specyfiką i elementem zawiłej gry dyplomatycznej. - Chrońmy swoje ciała przed wirusami, mózgi przed kłamstwami, a serca przed paniką - powiedział ukraiński prezydent.

Wołodymyr Zełenski zapewnił, że sytuacja na wschodzie kraju jest pod kontrolą. Zapowiedział również, że w środę dojdzie do rozmowy doradców przywódców państw formatu normandzkiego - Ukrainy, Rosji, Niemiec i Francji.

Ewakuacja rodzin pracowników ambasad z Ukrainy

Rodziny dyplomatów z Ukrainy tymczasowo ewakuuje między innymi Kanada. Dotyczy to osób pracujących w Kijowie. Także Departament Stanu Stanów Zjednoczonych polecił opuścić kraj rodzinom amerykańskich dyplomatów. Zgodę na wyjazd dostała również część personelu ambasady w Kijowie. Pracownicy obsługi, których obecność nie jest niezbędna do funkcjonowania placówki, mogą wyjechać na koszt rządu Stanów Zjednoczonych. Amerykański resort dyplomacji podkreślił, że decyzja ta nie oznacza ewakuacji i że instytucja w Kijowie będzie funkcjonować normalnie.

Polska nie będzie na razie ewakuować dyplomatów z Ukrainy - poinformował w poniedziałek w Brukseli wiceminister spraw zagranicznych Paweł Jabłoński. Także szef unijnej dyplomacji Josep Borrell wykluczył na razie ewakuację dyplomatów z europejskiej placówki w Kijowie.

Posłuchaj
00:49 11521308_1.mp3 Ukraiński prezydent odniósł się do ewakuacji rodzin pracowników ambasad - relacja Pawła Buszko (IAR)

Zobacz także: "Niemcy blokują działania wypracowywane w NATO". Karol Karski o sytuacji dot. Ukrainy

Czytaj także:

ng

Zobacz także

Zobacz także