more_horiz
Wiadomości

Napaść na Ukrainę. Rosja kontynuuje ataki bombowe i rakietowe

Ostatnia aktualizacja: 07.03.2022 08:17
Sztab Generalny Sił Zbrojnych Ukrainy poinformował, że "w 12. dniu inwazji wojska rosyjskie kontynuują ataki rakietowe i bombowe na ukraińskie miejscowości". - Wykorzystywane są lotniska na terytorium Białorusi - dodano.
W dwunastym dniu inwazji wojska rosyjskie kontynuują ataki rakietowe i bombowe.
W dwunastym dniu inwazji wojska rosyjskie kontynuują ataki rakietowe i bombowe.Foto: Shutterstock/Drop of Light

Sztab wskazał, że Irpień pod Kijowem od trzech dni jest odcięty od świata i dostaw żywności, bez światła, wody i ciepła, a Rosjanie "zakazali mieszkańcom wychodzenia z domów".

Sytuacja w Irpieniu należy do najdramatyczniejszych na Ukrainie. W niedzielę informowano, że pomimo ciągłego ostrzału zdesperowani mieszkańcy próbują pieszo i autobusami ewakuować się z miasta. Rosyjscy żołnierze strzelali do ludzi, zabili co najmniej osiem osób, w tym dzieci.

Międzynarodowe prawo humanitarne

- Okupanci, łamiąc międzynarodowe prawo humanitarne, ostrzeliwują cywili, "zielone korytarze", biorą jako zakładników kobiety i dzieci, rozmieszczają uzbrojenie w dzielnicach mieszkalnych, celowo tworzą kryzys humanitarnych w zajętych miejscowościach - podkreślono w komunikacie Sztabu Generalnego.

Zwrócono też uwagę, że strona rosyjska przygotowuje "inscenizowane reportaże" dla swoich mediów, w których pokazuje "rzekomą humanitarność napastników", a ukraińskie wojsko w negatywnym świetle.

- Siły ukraińskie kontynuują obronę na wszystkich kierunkach ataku przeciwnika - zapewnił Sztab Generalny.

Czytaj także:

>>> ROSYJSKA INWAZJA NA UKRAINĘ - zobacz serwis specjalny <<<

Oglądaj całodobowy przekaz z Ukrainy w streamingu portalu PolskieRadio24.pl

***

Polskie Radio tymczasowo uruchomiło transmisję w czasie rzeczywistym sygnału Ukraińskiego Radia poprzez swoje nadajniki cyfrowe w technologii DAB+. Sygnał publicznego ukraińskiego nadawcy dostępny jest także w kanałach internetowych Polskiego Radia. Dzięki temu przebywający w Polsce Ukraińcy będą mogli łatwiej słuchać audycji swojego radia publicznego.

jb

Ekstraklasa

27 maja 2023

Zobacz także

Zobacz także