more_horiz
Wiadomości

USA zerwą "normalne stosunki handlowe" z Rosją? Joe Biden ma podjąć decyzję

Ostatnia aktualizacja: 11.03.2022 06:55
Według agencji Reutera, która powołuje się na bliskie źródła, prezydent Stanów Zjednoczonych Joe Biden ma zaapelować w piątek o zakończenie "normalnych stosunków handlowych" z Rosją. Apel ma być odpowiedzią na rozpętanie wojny na Ukrainie.
Prezydent Joe Biden zaapeluje w piątek o zakończenie normalnych stosunków handlowych z Rosją
Prezydent Joe Biden zaapeluje w piątek o zakończenie "normalnych stosunków handlowych" z RosjąFoto: Sabira Dewji/Shutterstock

Apel o zakończenie regularnych stosunków handlowych z Rosją ma być odpowiedzią na rozpętanie przez ten kraj wojny w sąsiadującej z nią Ukrainie. Krok ten miałby umożliwić wprowadzenie dodatkowych ograniczeń na import rosyjskich produktów.

Pozbawienie Rosji statusu "stałych normalnych stosunków handlowych" wymagałoby zgody Kongresu, jednak - jak podały źródła agencji Reutera - amerykańscy deputowani wyrazili już poparcie dla takiej decyzji.

Według Białego Domu prezydent Biden ma ogłosić w piątek "kolejne działania mające pociągnąć Rosję do odpowiedzialności za niedającą się wyjaśnić wojnę przeciwko Ukrainie".

Najważniejszymi produktami importowanymi z Rosji do Stanów Zjednoczonych są paliwa mineralne, metale i kamienie szlachetne, żelazo i stal, nawozy oraz chemikalia nieorganiczne - wszystkie te towary mogą zostać objęte dodatkowymi cłami, gdy status "stałych normalnych stosunków handlowych" zostanie Rosji odebrany.

Trudna sytuacja gospodarcza Rosji

W wyniku nałożonych dotychczas na Rosję sankcji, w tym zapowiedzianego we wtorek przez Joe Bidena wprowadzenia zakazu importu rosyjskiej ropy naftowej i gazu do USA, prognoza Międzynarodowego Funduszu Walutowego wskazała, że rosyjska gospodarka wpadnie w tym roku w "głęboką recesję".

- Odizolowaliśmy Rosję finansowo. Kurs rubla stale spada, giełda jest zamknięta. Rosja jest skutecznie odłączona od międzynarodowego systemu finansowego - oceniła szefowa amerykańskiego resortu finansów Janet Yellen w wywiadzie dla "Washington Post".

***

Polskie Radio tymczasowo uruchomiło transmisję w czasie rzeczywistym sygnału ukraińskiego radia poprzez swoje nadajniki cyfrowe w technologii DAB+. Sygnał publicznego ukraińskiego nadawcy dostępny jest także na kanałach internetowych Polskiego Radia. Dzięki temu przebywający w Polsce Ukraińcy mogą łatwiej słuchać audycji swojego radia publicznego.

Oglądaj całodobowy przekaz z Ukrainy w streamingu portalu PolskieRadio24.pl

Czytaj także:

ng

Zobacz także

Zobacz także