more_horiz
Wiadomości

Rosjanie ostrzelali szkołę w obwodzie mikołajowskim. Są zabici i ranni

Ostatnia aktualizacja: 13.03.2022 22:50
Jak wynika z informacji Państwowej Służby Ukrainy ds. Sytuacji Nadzwyczajnych, cztery osoby nie żyją, a trzy zostały ranne po tym, jak Rosjanie ostrzelali z powietrza szkołę w obwodzie mikołajowskim na południu Ukrainy.
Cztery osoby nie żyją, a trzy zostały ranne po rosyjskim ataku na szkołę w obwodzie mikołajowskim
Cztery osoby nie żyją, a trzy zostały ranne po rosyjskim ataku na szkołę w obwodzie mikołajowskimFoto: VIACHESLAV RATYNSKYI/Forum

W wiosce Zielony Gaj w obwodzie mikołajewskim, na południu Ukrainy, rosyjska artyleria ostrzelała budynek szkoły. W wyniku ataku zginęły cztery osoby, trzy zostały ranne. Według szefa lokalnej administracji w szkole przebywały osoby, które chroniły się przed bombardowaniem lotniczym. "Jakim trzeba być moralnym potworem, żeby dawać i wypełniać takie rozkazy" - skomentował Witalij Kim.

Jak przekazał szef władz obwodowych, z powodu ostrzału na terenie placówki wybuchł pożar, a służby ratownicze starały się uratować ludzi uwięzionych pod gruzami. Państwowa Służba Ukrainy ds. Sytuacji Nadzwyczajnych poinformowała, że na miejscu pracowało około 22 strażaków starających się opanować żywioł, który rozprzestrzenił się na powierzchni 150 m kw.

Atak na cywilów

W samym tylko Mikołajowie, w wyniku ataków lotniczych zginęło dziewięć osób. Tymczasem w pobliskim Chersonie przeciwko rosyjskiej okupacji protestowały tysiące cywilów. Miasto zostało zajęte na początku marca.

W niedzielę demonstranci zgromadzili się w centrum miejscowości i głośno wyrażali sprzeciw wobec obecności w ich mieście rosyjskich okupacyjnych wojsk. Skandowano: "Chersoń to Ukraina!", "Do domu, do domu, dopóki jeszcze żywi"". Według świadków rosyjscy żołnierze mieli otworzyć ogień do protestujących.

***

Polskie Radio tymczasowo uruchomiło transmisję w czasie rzeczywistym sygnału ukraińskiego radia poprzez swoje nadajniki cyfrowe w technologii DAB+. Sygnał publicznego ukraińskiego nadawcy dostępny jest także na kanałach internetowych Polskiego Radia. Dzięki temu przebywający w Polsce Ukraińcy będą mogli łatwiej słuchać audycji swojego radia publicznego.

Oglądaj całodobowy przekaz z Ukrainy w streamingu portalu PolskieRadio24.pl:

Czytaj także:

ng

Ekstraklasa

27 maja 2023

Zobacz także

Zobacz także