more_horiz
Wiadomości

Kilkadziesiąt ataków na ukraińskie placówki medyczne. WHO: pogwałcenie prawa humanitarnego

Ostatnia aktualizacja: 17.03.2022 22:58
Światowa Organizacja Zdrowia poinformowała, że od początku wojny na Ukrainie, czyli od 24 lutego doszło do 43 ataków na placówki medyczne w tym kraju. W wyniku tych ataków zginęło 12 osób, kilkadziesiąt zostało rannych, wśród nich medycy.
Według najnowszych danych Biura Praw Człowieka ONZ, od początku rosyjskiej inwazji na Ukrainę, zginęło tam 780 cywilów, w tym 58 dzieci.
Według najnowszych danych Biura Praw Człowieka ONZ, od początku rosyjskiej inwazji na Ukrainę, zginęło tam 780 cywilów, w tym 58 dzieci.Foto: Forum/DSNS

- W każdym konflikcie zbrojnym ataki na obiekty medyczne są pogwałceniem międzynarodowego prawa humanitarnego - powiedział dyrektor generalny WHO Tedros Adhanom Ghebreyesus, występując w Radzie Bezpieczeństwa ONZ.

Według najnowszych danych Biura Praw Człowieka ONZ, od początku rosyjskiej inwazji na Ukrainę, zginęło tam 780 cywilów, w tym 58 dzieci. Ranne zostały 1252 osoby. Większość z nich to ofiary nalotów z powietrza.

Broń wybuchowa

Według ONZ większość ofiar śmiertelnych została zabita przez broń wybuchową o szerokim obszarze rażenia, taką jak ostrzał ciężkiej artylerii, systemy rakietowe wielostrzałowe oraz naloty rakietowe i powietrzne.

Z kolei Światowa Organizacja Zdrowia (WHO) podała, że stwierdziła 43 ataki na zakłady opieki zdrowotnej na Ukrainie, w których zginęło 12 osób, a dziesiątki zostały ranne, w tym pracownicy służby zdrowia.

Czytaj także:

»» ROSYJSKA INWAZJA NA UKRAINĘ - zobacz serwis specjalny ««

***

Polskie Radio tymczasowo uruchomiło transmisję w czasie rzeczywistym sygnału ukraińskiego radia poprzez swoje nadajniki cyfrowe w technologii DAB+. Sygnał publicznego ukraińskiego nadawcy dostępny jest także na kanałach internetowych Polskiego Radia. Dzięki temu przebywający w Polsce Ukraińcy będą mogli łatwiej słuchać audycji swojego radia publicznego.

Oglądaj całodobowy przekaz z Ukrainy w streamingu portalu PolskieRadio24.pl:

jb

Zobacz także

Zobacz także