more_horiz
Wiadomości

Spotkanie szefów MSZ krajów UE. Głównym tematem wojna na Ukrainie

Ostatnia aktualizacja: 11.04.2022 01:19
O godz. 9.30 rozpocznie się dziś spotkanie szefów MSZ krajów Unii Europejskiej. Wśród głównych tematów są kolejne sankcje wobec Rosji oraz pomoc dla Ukrainy. Spodziewane jest zielone światło dla zwiększenia z miliarda do półtora miliarda euro funduszu na zakup i dostawy broni dla Ukrainy.
Josep Borrell w Kijowie: jesteśmy gotowi przeznaczyć te pieniądze zgodnie z waszymi oczekiwaniami i dostarczyć broń
Josep Borrell w Kijowie: jesteśmy gotowi przeznaczyć te pieniądze zgodnie z waszymi oczekiwaniami i dostarczyć brońFoto: PAP/Abaca

Zwiększenie funduszu zapowiedział szef unijnej dyplomacji podczas wizyty w Kijowie i spotkań z ukraińskimi władzami. - Jesteśmy gotowi przeznaczyć te pieniądze zgodnie z waszymi oczekiwaniami i dostarczyć broń, której potrzebujecie, by móc kontynuować walkę - powiedział Josep Borrell.

W praktyce wygląda to tak, że unijne kraje dostarczają broń Ukrainie, a później mogą się ubiegać o zwrot wydatków z funduszu.

Kolejny pakiet sankcji 

Ministrowie spraw zagranicznych mają też rozmawiać o kolejnych sankcjach wobec Rosji. Polska i kraje bałtyckie oraz skandynawskie wzywają do nałożenia embarga na import ropy naftowej z Rosji. - Myślę, że wcześniej czy później - mam nadzieję, że wcześniej - taka decyzja zapadnie - powiedział szef unijnej dyplomacji.

27 unijnych państw zaczęło dopiero nakładać sankcje w sektorze energetycznym. W ubiegłym tygodniu kraje członkowskie zgodziły się na zakaz importu węgla z Rosji, ale z czteromiesięcznym opóźnieniem, czyli od sierpnia.

Posłuchaj
00:55 11681431_1.mp3 Josep Borrell: jesteśmy gotowi przeznaczyć te pieniądze zgodnie z waszymi oczekiwaniami (IAR)

Czytaj więcej:

Oglądaj całodobowy przekaz z Ukrainy w streamingu portalu PolskieRadio24.pl

nj 

Zobacz także

Zobacz także