more_horiz
Wiadomości

"Trudno na to patrzeć". Chersoń pustoszeje, mieszkańcy wyjeżdżają z miasta

Ostatnia aktualizacja: 13.04.2022 14:23
Mieszkańcy zajętego przez rosyjskie wojska Chersonia na południu Ukrainy wyjeżdżają w kierunku Mikołajowa, Melitopola i na okupowany Krym; trudno na to patrzeć, ponieważ miasto staje się puste - przekazał podczas konferencji prasowej mer Chersonia Ihor Kołychajew.
Mer okupowanego Chersonia: miasto staje się puste, mieszkańcy wyjeżdżają
Mer okupowanego Chersonia: miasto staje się puste, mieszkańcy wyjeżdżająFoto: PAP/AA/ABACA

"Powstały specjalne grupy na komunikatorze Telegram. Ludzie skrzykują się tam po trzy-cztery osoby i wyjeżdżają na własne ryzyko" - przekazał mer, cytowany przez gazetę internetową Ukrainska Prawda. Według Kołychajewa, w Chersoniu występują problemy z dostępnością lekarstw i przekazywaniem środków budżetowych na potrzeby miasta.

Liczący przed wojną ponad 280 tys. mieszkańców Chersoń to jedyne miasto-stolica obwodu, które zostało dotychczas zajęte przez rosyjskie wojska. Od początku kwietnia pojawiają się doniesienia, że Kreml dąży do powołania okupacyjnych władz obwodu chersońskiego, złożonych z funkcjonariuszy rosyjskich służb. Najeźdźcy mają też przeprowadzać w tym regionie przymusową mobilizację, rekrutując mężczyzn z obwodu chersońskiego do rosyjskiej armii i tzw. milicji ludowych.

Ofiary w obwodzie chersońskim

Rosyjscy żołnierze rozstrzelali we wtorek sześciu mężczyzn i jedną kobietę w miejscowości Prawdyne w obwodzie chersońskim na południu Ukrainy - poinformowała ukraińska Prokuratura Generalna. Do zbrodni miało dojść w jednym z domów, który został następnie wysadzony w powietrze.

"Okupanci zamierzali zatrzeć w ten sposób ślady zbrodni" - przekazano w komunikacie prokuratury.

Z zajętego przez rosyjskie wojska obwodu chersońskiego napływają kolejne doniesienia o zbrodniach popełnianych przez najeźdźców - np. 7 kwietnia ostrzelano łódź na Zbiorniku Kachowskim, powodując śmierć czworga cywilów. 

W środę też poinformowano, że 15 miejscowości w obwodzie chersońskim powróciło pod kontrolę rządu w Kijowie w wyniku skutecznej ukraińskiej kontrofensywy. 

Czytaj także:

Oglądaj całodobowy przekaz z Ukrainy w streamingu portalu PolskieRadio24.pl

ASP

Zobacz także

Zobacz także