more_horiz
Wiadomości

Rosja planowała zajęcie Białorusi? Ukraiński wywiad ujawnia tajne dokumenty

Ostatnia aktualizacja: 19.04.2022 13:14
Armia rosyjska planowała inwazję wojskową na Białoruś. Dokumenty uzyskane przez wywiad wojskowy Ukrainy świadczą o przygotowaniu 1 Armii Pancernej Rosji do inwazji i zajęcia terytorium Białorusi - podał Główny Zarząd Wywiadu Ministerstwa Obrony Ukrainy.
Ukraiński wywiad: Rosja planowała inwazję na Białoruś
Ukraiński wywiad: Rosja planowała inwazję na Białoruś Foto: Shutterstock/photo.ua

"Dokumenty uzyskane przez wywiad wojskowy Ukrainy świadczą o przygotowaniu 1 Armii Pancernej Rosji do inwazji i zajęcia terytorium Białorusi" - czytamy na stronie.

Jak podaje ukraiński wywiad, "po sfałszowaniu wyborów prezydenckich na Białorusi Federacja Rosyjska opracowała plan inwazji i stłumienia protestów społecznych. Okupację Białorusi zaplanowano pod pretekstem uniknięcia zaangażowania Rosji »w europejskim regionie kontynentalnym w regionalną lub na dużą skalę wojnę z państwami członkowskimi NATO na Zachodzie«".

Strona ukraińska informuje, że jednym z dowodów przygotowania Rosji do militarnej agresji na sąsiednie państwo jest "legenda o planie przegrupowania jednostek wojskowych 1 Armii Pancernej w rejonie, w którym ma być wykonane zadanie".

Ogromne straty w wyniku rosyjskiej inwazji

Do tej pory w wyniku rosyjskiej inwazji uszkodzeniu lub zniszczeniu uległo blisko 30 proc. ukraińskiej infrastruktury drogowej. Strona ukraińska szacuje poniesione tu straty na 100 mld dolarów - poinformował minister infrastruktury Ołeksandr Kubakow i dodał, że globalne zniszczenia - począwszy od infrastruktury drogowej po domy i inne budynki - sięgnęły do tej pory nawet 500 miliardów dolarów.

Inwazja, rozpoczęta przez Rosję w lutym, dotknęła od 20 do 30 proc. całej infrastruktury drogowej Ukrainy, uszkodzonej w różnym stopniu. Jak wylicza Kubakow, zniszczone zostało ponad 300 mostów na drogach krajowych, a ponad 8 tys. km dróg wymaga naprawy lub odbudowy. Wysadzonych zostało "dziesiątki mostów kolejowych".

- Praktycznie wszystkie elementy naszej infrastruktury transportowej ucierpiały w takiej czy innej formie - powiedział agencji Reutera Kubakow. Jego zdaniem zniszczenia można jednak odbudować w ciągu dwóch lat, wykorzystując w tym celu zamrożone rosyjskie aktywa.

Czytaj także:

dn/Twitter/gur.gov.ua/

Zobacz także

Zobacz także