more_horiz
Wiadomości

Biden o wsparciu USA dla Ukrainy: pozwala im bronić się przed Rosją bez ryzyka wywołania wojny światowej

Ostatnia aktualizacja: 03.05.2022 23:25
- Sprawiacie, że Ukraińcy mogą się bronić, a my nie musimy ryzykować wywołania III wojny światowej poprzez wysłanie amerykańskich żołnierzy do walki z rosyjskimi żołnierzami - powiedział prezydent Stanów Zjednoczonych Joe Biden, zwracając się do pracowników fabryki Lockheed Martin w hrabstwie Pike, gdzie wytwarzane są pociski przeciwpancerne Javelin, z których 5,5 tys. trafiło na Ukrainę.
Prezydent USA Joe Biden: amerykańska broń pozwala Ukraińcom bronić się przed Rosją bez ryzyka wywołania III wojny światowej
Prezydent USA Joe Biden: amerykańska broń pozwala Ukraińcom bronić się przed Rosją bez ryzyka wywołania III wojny światowejFoto: SERHII NUZHNENKO / Reuters / Forum

- Szczerze mówiąc, w wielu przypadkach oni ośmieszają rosyjskie wojsko - dodał prezydent. Wygłaszając przemówienie na tle przenośnych wyrzutni, Biden zachwalał zalety broni i tego, jak dużą różnicę robią na polu bitwy.

Cytował przy tym opinie żołnierzy walczących na Ukrainie, którzy stwierdzili, że bez amerykańskich pocisków trudno byłoby zatrzymać rosyjską ofensywę oraz wspominał historię o ukraińskich rodzicach, którzy nazwali swoje dziecko na cześć produkowanych w Alabamie rakiet.

"Arsenał dla demokracji"

Joe Biden stwierdził, że USA pełnią obecnie rolę podobną jak podczas II wojny światowej, stanowiąc "arsenał dla demokracji". Dodał, że historia pokazuje, iż jeśli nie sprzeciwiać się dyktatorom, to ich apetyt tylko rośnie i ostatecznie koszt bezczynności jest znacznie większy.

- Mogliśmy albo wspierać Ukraińców, by mogli bronić swojego kraju, albo stanąć z boku i przyglądać się, jak Rosja kontynuuje swoje okrucieństwa - powiedział prezydent USA.

Czytaj także:

Oglądaj całodobowy przekaz z Ukrainy w streamingu portalu PolskieRadio24.pl

ms

Zobacz także

Zobacz także