more_horiz
Wiadomości

"Dlaczego spotyka to trzyletnie dziecko?". Wstrząsające relacja z kijowskiego szpitala

Ostatnia aktualizacja: 26.05.2022 09:41
Od ponad 3 miesięcy lekarze z kijowskiego dziecięcego szpitala Ochmatdyt w Kijowie leczą ofiary rosyjskiej agresji na Ukrainę. Dzieci, które ucierpiały w wyniku ostrzałów i bombardowań zmagają się też z poważnymi urazami psychicznymi.
- Leczymy fizyczne rany. Dajemy też pomoc psychologiczną. Wszystkie te dzieci przeżyły straszne rzeczy - mówi Wołodymyr Żowinir.
- Leczymy fizyczne rany. Dajemy też pomoc psychologiczną. Wszystkie te dzieci przeżyły straszne rzeczy - mówi Wołodymyr Żowinir.Foto: Alexander Garmayev / TASS / Forum

Ochmatdyt to największy szpital dziecięcy na Ukrainie. Pracują tam setki specjalistów chorób dziecięcych. Od początku wojny operują dzieci z ranami postrzałowymi i spowodowanymi eksplozjami pocisków i rakiet.

Jak wyjaśnia dyrektor szpitala - Wołodymyr Żowinir - lekarze nie przewidywali, że będą się zajmować takimi przypadkami i w takiej skali. Mówi, że straszne były przyjazdy karetek pogotowia, które przywoziły dziecko z potwornymi ranami.

Leczenie ran i pomoc psychologiczna

- Dlaczego spotyka to trzyletnie dziecko? Co powiedzieć dziecku, na którego oczach zabito jego rodziców? Jak mu to wyjaśnić? Że jest to jakaś denazyfikacja prowadzona przez przywódcę sąsiedniego kraju? Leczymy fizyczne rany. Dajemy też pomoc psychologiczną. Wszystkie te dzieci przeżyły straszne rzeczy - podkreśla dyrektor placówki.

Lekarze szpitala Ochmatdyt w Kijowie w ciągu 3 miesięcy wojny uratowali życie ponad 100 poważnie rannym dzieciom. Ponad 1000 udzielili podstawowej pomocy lekarskiej.

Dziś, na antenie Programu 1 PR odbędzie się aukcja na rzecz szpitala Ochmatdyt. W ramach charytatywnej akcji będzie można wylicytować m.in. biżuterię Pierwszej Damy Agaty Kornhauser-Dudy, piłkę z podpisem Igi Świątek, czy koszulkę Roberta Lewandowskiego.

Czytaj więcej:

Oglądaj całodobowy przekaz z Ukrainy w streamingu portalu PolskieRadio24.pl

nj

Zobacz także

Zobacz także