more_horiz
Wiadomości

Prezydent Zełenski: tak długa przerwa między pakietami sankcji UE jest nie do przyjęcia

Ostatnia aktualizacja: 31.05.2022 19:45
Prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski oświadczył, że ponad 50-dniowa przerwa między piątym i szóstym pakietem sankcji UE na Rosję jest nie do przyjęcia. Wyraził jednak nadzieję na jak najszybsze uchwalenie dalszych restrykcji.
Zełenski: nie do przyjęcia jest 50-dniowa przerwa między pakietami sankcji UE
Zełenski: nie do przyjęcia jest 50-dniowa przerwa między pakietami sankcji UEFoto: PAP/EPA/SERGEY DOLZHENKO

- Sytuacja, kiedy między piątym i szóstym pakietem sankcyjnym przeciwko Rosji minęło już ponad 50 dni, jest dla nas nie do przyjęcia - powiedział Zełenski na konferencji prasowej z prezydent Słowacji Zuzaną Czaputovą.

Szef państwa ukraińskiego zaznaczył przy tym zadowolenie z postępu w zatwierdzeniu szóstego pakietu sankcyjnego UE i podkreślił, że ma nadzieję na jego przyjęcie w najbliższym czasie. Według Zełenskiego główne ograniczenia, zmuszające Rosję do zakończenia wojny, powinny dotyczyć sektora energetycznego - relacjonuje agencja Ukrinform.

Porozumienie państw UE

Unia Europejska osiągnęła porozumienie co do embarga na rosyjską ropę i całego szóstego pakietu sankcji wobec Rosji. 

- Bardzo się cieszę, że przywódcy byli w stanie zasadniczo porozumieć się w sprawie szóstego pakietu sankcji przeciwko Rosji w związku z jej inwazją na Ukrainę. To bardzo ważne. Dzięki temu Rada Europejska powinna być w stanie do końca roku wprowadzić zakaz importu prawie 90 proc. rosyjskiej ropy - poinformowała Ursula von der Leyen, szefowa Komisji Europejskiej.

Apel Wołodymyra Zełenskiego do przywódców państw UE

Prezydent Ukrainy wcześniej zaapelował do unijnych przywódców o zakończenie kłótni i zatwierdzenie kolejnych sankcji wobec Rosji, w tym embarga na dostawy ropy. Zełenski rozmawiał z liderami podczas szczytu w Brukseli za pomocą łączą wideo. 

Europa musi się pokazać, bo Rosja rozumie tylko argument siły. To nie czas na podziały. Kłótnie w Europie muszą się skończyć. Wewnętrzne spory tylko zachęcają Rosję do wywierania jeszcze większej presji na Unię - podkreślił w przemówieniu do unijnych przywódców prezydent Ukrainy. Wołodymyr Zełenski oświadczył, że Ukraina nie zgodzi się na kompromis kosztem swojej suwerenności i integralności terytorialnej.

- Trzeba rozszerzyć sankcje za tę agresję. To jest nam bardzo potrzebne i bardzo nam pomoże. Sankcje trzeba rozszerzyć tak, aby Rosja zaczęła szukać pokoju. Tylko takie może być nasze wspólne stanowisko. Nie może być żadnych kompromisów kosztem naszej integralności terytorialnej i naszej suwerenności - mówił prezydent Ukrainy.

Czytaj także:

Zobacz także: Bartosz Cichocki ambasador Polski na Ukrainie w Programie 3 Polskiego Radia o sankcjach wobec Rosji

ASP

Zobacz także

Zobacz także