more_horiz
Wiadomości

"Poruszymy niebo i ziemię, by Ukraińcy dostali sprzęt wojskowy". Będzie nowy pakiet pomocy

Ostatnia aktualizacja: 16.06.2022 06:42
W Brukseli padły kolejne deklaracje dotyczące dozbrojenia Ukrainy. Ta sprawa była dyskutowana na spotkaniu Grupy Kontaktowej do spraw Obrony Ukrainy z udziałem prawie 50 państw, a także pierwszego dnia narady ministrów obrony Sojuszu Północnoatlantyckiego.
W Brukseli padły kolejne deklaracje dotyczące dozbrojenia Ukrainy
W Brukseli padły kolejne deklaracje dotyczące dozbrojenia UkrainyFoto: PAP/Dmytro Smolyenko

Amerykański sekretarz obrony Lloyd Austin potwierdził nowy pakiet pomocy USA dla Ukrainy. Znajdzie się w nim 18 haubic wraz z pojazdami do holowania oraz 36 tysięcy pocisków do tych dział, 2 wyrzutnie rakiet przeciwokrętowych Harpoon a także sprzęt do łączności i noktowizory. Ponadto na Ukrainę zostaną wysłane systemy artylerii rakietowej HIMARS wraz z amunicją.

- Będziemy nadal ciężko pracować, będziemy poruszać niebo i ziemię, by Ukraińcy dostali sprzęt wojskowy, którego potrzebują - podkreślał szef Pentagonu Lloyd Austin.

"Celem Kremla jest odbudowanie imperium"

O szybkie, większe i skoordynowane dozbrojenie Ukrainy apelował w Brukseli minister obrony Mariusz Błaszczak. - Żeby te działania miały głęboki sens, żeby nie były przypadkowe - mówił szef MON. Podkreślał, że z polskiego punktu widzenia niepodległa Ukraina oznacza niepodległą Polskę.

- Naszym celem jest to, żebyśmy mieli naszą południowo-wschodnią granicę z Ukrainą a nie z Rosją. Jeśli Rosja podbije Ukrainę, to nie zatrzyma się, tylko będzie szła dalej. Celem Kremla jest odbudowanie imperium - dodał minister Błaszczak.

Posłuchaj
00:53 11793912_1.mp3 W Brukseli padły kolejne deklaracje dotyczące dozbrojenia Ukrainy. Relacja Beaty Płomeckiej (IAR)

Amerykański generał Mark Milley, przewodniczący Kolegium Połączonych Szefów Sztabów przyznał wczoraj, że Rosja ma przewagę nad Ukrainą w liczbach jeśli chodzi o artylerię i wojska. - Ale Rosjanie mają problemy z dowodzeniem, logistyką, czy morale - mówił dodając, że Ukraińcy mają lepszą taktykę, wyszkolenie i są skuteczniejsi.

Czytaj także:

dn

Zobacz także

Zobacz także