more_horiz
Wiadomości

Masowe porwania na okupowanych terenach. "Rosjanie to terroryści"

Ostatnia aktualizacja: 19.06.2022 19:31
Ołeksandr Staruch, szef Zaporoskiej Obwodowej Administracji Wojskowej poinformował, że "rosyjskie wojska okupujące południe Ukrainy, dopuszczają się masowych porwań, by zdusić opór Ukraińców w regionie". Pod kontrolą wojsk rosyjskich znajduje się blisko 60 procent powierzchni obwodu.
Rosyjskie wojska okupujące południe Ukrainy, dopuszczają się masowych porwań, by zdusić opór Ukraińców w regionie.
Rosyjskie wojska okupujące południe Ukrainy, dopuszczają się masowych porwań, by zdusić opór Ukraińców w regionie.Foto: Shutterstock/photo.ua

Na terenach tych działa jednak ruch oporu, który oprócz rozwieszania ulotek, przeprowadza zamachy na przedstawicieli władz okupacyjnych i kolaborantów. Rosjanie ogłosili już karę śmierci dla partyzantów. Ołeksandr Staruch powiedział o metodach stosowanych przez Rosjan.

"To terroryści"

- Wróg używa wszelkich środków. To terroryści. Przede wszystkim porywają ludzi. Mamy trzysta czterdzieści siedem uprowadzonych osób, ale nie mówimy o tych, których zatrzymano na dzień lub dwa. Rosjanie biją, rabują i szantażują. Jesteśmy jednak przekonani, że nie da się złamać naszych ludzi - mówił.

Wśród osób, które Rosjanie przetrzymują od ponad miesiąca są nie tylko dorośli, ale także dwoje dzieci. Jedno z nich to syn szefa zaporoskiej administracji Ołeha Burjaka, który apelował już do Wspólnoty europejskiej o pomoc w jego uwolnieniu. 16-latek został uprowadzony z kolumny ewakuacyjnej - mówił w ukraińskiej telewizji Burjak.

- 8 kwietnia o godzinie 11:22 w punkcie kontrolnym w Wasiljiwce w obwodzie zaporoskim, rosyjscy okupanci zatrzymani kolumnę, w której ewakuowany Wład został ewakuowany z Melitopola na Zaporoże. Podczas kontroli zidentyfikowali go jako mojego syna. Jutro minie 70 dni od kiedy Wład Burjak jest przetrzymywany przez rosyjskich okupantów - podkreślił Ołeh Burjak.

Negocjacje trwają

Trwają negocjacje w sprawie uwolnienia dziecka. Rodzice nagłaśniają sprawę, by wywrzeć presję na Rosjan. Doniesienia o porwaniach napływają również z innych miejsc. 18 czerwca w Wasylówce w obwodzie zaporoskim rosyjscy żołnierze uprowadzili zwierzchnika lokalnego kościoła baptystów. Miejsce jego pobytu jest nieznane.

Posłuchaj
00:18 11798306_2.mp3 Ukraina: masowe porwania na okupowanych terytoriach (IAR)

Czytaj także:

jb

Zobacz także

Zobacz także

X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem