more_horiz
Wiadomości

Węgry "rekomendują zatrzymanie sankcji wobec Rosji". Zamiast tego proponują alternatywę

Ostatnia aktualizacja: 24.06.2022 06:02
- Unia Europejska powinna przestać nakładać sankcje na Rosję z powodu jej inwazji na Ukrainę, a zamiast tego naciskać na zawieszenie broni oraz rozpoczęcie negocjacji - skomentował Balazs Orban, główny doradca premiera Węgier Viktora Orbana.
Doradca Viktora Orbana: UE powinna przestać nakładać sankcje na Rosję
Doradca Viktora Orbana: UE powinna przestać nakładać sankcje na RosjęFoto: YURI KOCHETKOV/PAP/EPA

Balazs Orban na marginesie czwartkowego szczytu w Brukseli, na którym Ukrainie przyznano status kandydata do UE, powiedział, że im więcej sankcji przyjmie Wspólnota, tym bardziej to jej zaszkodzi, podczas gdy Rosja przetrwa. - W końcu Europa będzie po przegranej stronie tej wojny z powodu problemów gospodarczych. Naszą rekomendacją byłoby zatrzymanie procesu sankcji - powiedział doradca węgierskiego premiera.

Jego zdaniem im więcej sankcji kraje UE akceptują, tym bardziej pogorszy się ich stan. - A Rosjanie? Tak, ich to też boli, ale oni przetrwają. A co gorsza, posuwają się naprzód na Ukrainie - skomentował Balazs Orban.

Sankcje wobec Rosji

Agencja Reutera zwraca uwagę, że od początku rosyjskiej inwazji na Ukrainę Unia Europejska uzgodniła sześć pakietów sankcji wobec Rosji, które obejmują przede wszystkim zamrożenie rosyjskich aktywów i zakaz wizowy dla rosyjskich oligarchów i polityków, kontrolę eksportu do Rosji, zamrożenie aktywów banków centralnych, odłączanie rosyjskich banków od systemu SWIFT oraz zakaz importu rosyjskiego węgla i ropy.

Jednak nieoficjalnie niektórzy urzędnicy UE uważają, jak pisze Reuters, że wielu rosyjskich oligarchów może żyć bez swoich jachtów lub zachodnich willi i prawdopodobnie już przenieśli oni płynne aktywa poza UE, natomiast kontrole eksportu mogą być obchodzone przez Chiny i inne kraje.

Czytaj także:

Według Reutersa w UE pojawia się także przekonanie, że zamrożenie rezerw rosyjskiego banku centralnego jest mniej bolesne dla Rosji dzięki miliardom dolarów, które Moskwa dostaje każdego dnia za ropę i gaz, wciąż płynące do Europy.

Według doradcy węgierskiego premiera UE powinna zmienić swoją taktykę. - Osiągnęliśmy punkt, w którym zdajemy sobie sprawę, że realizowaliśmy tę strategię przez cztery miesiące, mamy pewne osiągnięcia, ale jeśli tak dalej będzie, zgodnie z rozsądnym myśleniem, skończy się to źle dla Europy. Musimy więc myśleć o czymś innym. Negocjacje, zawieszenie broni, pokój. Dyplomacja. To są nasze rozwiązania - powiedział Balazs Orban.

>>> ATAK NA UKRAINĘ - zobacz serwis specjalny <<<

***

Polskie Radio tymczasowo uruchomiło transmisję w czasie rzeczywistym sygnału Ukraińskiego Radia poprzez swoje nadajniki cyfrowe w technologii DAB+. Sygnał publicznego ukraińskiego nadawcy dostępny jest także na kanałach internetowych Polskiego Radia. Dzięki temu przebywający w Polsce Ukraińcy będą mogli łatwiej słuchać audycji swojego radia publicznego.

ng

Zobacz także

Zobacz także