Największa dotąd wymiana jeńców. Z niewoli wraca część obrońców Azowstalu
Niemal stu obrońców Azowstalu wróciło do domu z rosyjskiej niewoli. Udało się to dzięki największej, jak do tej pory, wymianie jeńców między Ukrainą i Rosją.
2022-06-29, 18:18
Jak czytamy w komunikacie głównego zarządu wywiadu Ministerstwa Obrony Ukrainy, ogółem w ramach najnowszej wymiany jeńców, do domu powróciło 144 osób - wśród nich 95 obrońców Azowstalu. 44 z nich to żołnierze z pułku Azow. Większość uwolnionych to osoby ciężko ranne wymagające hospitalizacji.
Obrońcy Azowstalu w rosyjskiej niewoli
Obrońcy zakładów metalurgicznych Azowstal w połowie maja poddali się po wielotygodniowych walkach. Ewakuacja z terenów kombinatu odbywała się w dniach 16-20 maja. Z fabryki wyszło wówczas ponad 2300 żołnierzy. Według nieoficjalnych informacji trafili oni do kolonii "Ołeniwka" pod Donieckiem.
Bliscy obrońców Mariupola apelowali do władz i organizacji międzynarodowych, by wpłynęły na Rosję, obawiając się o los jeńców i warunki ich przebywania, domagając się wymiany i ich powrotu do domu. Wbrew wymogom konwencji genewskiej nie mogą się oni kontaktować z rodzinami. Nie dopuszczono do nich także przedstawicieli Czerwonego Krzyża, by mogli niezależnie zweryfikować warunki przebywania jeńców.
Posłuchaj
- "Azowstal będzie nową legendą". Politycy o wojnie na Ukrainie
- Ewakuacja ukraińskich żołnierzy z Azowstalu
Zobacz: gen. Roman Polko w "Salonie politycznym Trójki"
kp
REKLAMA