more_horiz
Wiadomości

Pseudoreferendum w obwodzie chersońskim? Rosjanie chcą legitymizować nielegalną okupację

Ostatnia aktualizacja: 03.07.2022 13:40
Brytyjskie ministerstwo obrony przekazało, że Rosja planuje do jesieni tego roku przeprowadzić nielegalne referendum w obwodzie chersońskim na południu Ukrainy, które ma legitymizować trwającą okupację. Jak podkreślono, agresor może uciec się do sfałszowania wyniku wyborów.
Ministerstwo obrony Wielkiej Brytanii: Rosja planuje nielegalne referendum w obwodzie chersońskim
Ministerstwo obrony Wielkiej Brytanii: Rosja planuje nielegalne referendum w obwodzie chersońskimFoto: PAP/Sztab Generalny Sił Zbrojnych Ukrainy

"Wspierani przez Rosję urzędnicy zapowiedzieli, że do jesieni 2022 r. przeprowadzą referendum w sprawie przyłączenia obwodu chersońskiego do Federacji Rosyjskiej. Kreml prawdopodobnie priorytetowo traktuje pseudokonstytucyjne głosowanie, próbując w ten sposób legitymizować swoją kontrolę nad regionem" - napisano w codziennej aktualizacji wywiadowczej.

Jak podkreśliło brytyjskie ministerstwo obrony, 28 czerwca mer Chersonia Ihor Kołychajew został aresztowany, najprawdopodobniej w celu stłumienia oporu wobec okupacji. Szeroko zakrojony zbrojny i pokojowy opór na tych terenach jest jednak kontynuowany.

Rosyjska okupacja

"Obwód chersoński jest regionem, który od lutego został w największym zakresie objęty rosyjską okupacją. Znalezienie konstytucyjnego rozwiązania dla okupacji to najpewniej priorytetowy cel Rosji. Z dużym prawdopodobieństwem Kreml gotów sfałszować wyniki głosowania, aby osiągnąć zadowalający wynik" - dodano.

Doniesienia o przygotowaniach do pseudoreferendum w obwodzie chersońskim, które miałoby usankcjonować przyłączenie tych obszarów do Rosji lub utworzenie zależnej od Moskwy Chersońskiej Republiki Ludowej, pojawiają się już od kwietnia. 25 maja prezydent Władimir Putin wydał dekret przewidujący uproszczony tryb nadawania rosyjskiego obywatelstwa mieszkańcom okupowanych terenów w regionach chersońskim i zaporoskim. 

Czytaj także:

Zobacz także: Maciej Wąsik w "24 pytania"

es

Zobacz także

Zobacz także