more_horiz
Wiadomości

Odbudowa Ukrainy po wojnie. Prezydent Zełenski: zadanie dla wszystkich demokratycznych państw

Ostatnia aktualizacja: 04.07.2022 15:48
- Ta wojna nie jest nasza, nie jest po prostu lokalna, gdzieś na wschodzie Europy. To napaść Rosji na wszystko, co jest dla nas wartością - mówił ukraiński prezydent Wołodymyr Zełenski podczas konferencji w Lugano. Dlatego też jak dodał, odbudowa Ukrainy to nie jest lokalny projekt, ale zadanie wszystkich demokratycznych państw.
Prezydent Zełenski podczas konferencji w Lugano: odbudowa Ukrainy to zadanie dla całego świata demokratycznego
Prezydent Zełenski podczas konferencji w Lugano: odbudowa Ukrainy to zadanie dla całego świata demokratycznegoFoto: PAP/EPA/ALESSANDRO DELLA VALLE / FDFA / HANDOUT

W Lugano w Szwajcarii rozpoczęła się dwudniowa konferencja poświęcona odbudowie Ukrainy. Prezydent Zełenski, który połączył się z uczestnikami wydarzenia przez łącze wideo, ocenił, że konferencja i jej rezultaty mogą stać się "pierwszym dużym krokiem ku historycznemu zwycięstwu demokratycznego świata". 

Ocenił, że rosyjska agresja to nie tylko próba zniszczenia ukraińskiego państwa, lecz "światopoglądowa konfrontacja".

- Antydemokratyczny i antyeuropejski system zbudowany w Rosji próbuje pokazać, że rzekomo jest silniejszy niż my wszyscy. I Ukraina, i Europa, i demokratyczny świat - mówił prezydent.

Zaznaczył, że najokrutniejszym przejawem rosyjskiej agresji jest atakowanie placówek medycznych i oświatowych. Zaznaczył, że Rosjanie nie niszczą tylko budynków, lecz bardzo ważną edukacyjną przestrzeń, która jest dla dzieci miejscem, w którym uczą się człowieczeństwa.

- Dlaczego Rosja ostrzeliwuje szpitale? Jak mogą przeprowadzać ataki na oddziały położnicze? To manifestacja Rosji, której wydaje się, że jest w stanie zabrać Ukrainie prawo do cywilizowanego życia, prawo do człowieczeństwa, które można znaleźć w każdym cywilizowanym kraju - podkreślił.

Odbudowa Ukrainy po wojnie 

Prezydent Zełenski powiedział, że Rosja, prowadząc wojnę przeciwko Ukrainie, próbuje pokazać, że Europa rzekomo jest słaba i nie jest w stanie bronić swoich wartości. Według niego "wszystkie spowodowane przez Rosję kryzysy - inflacyjny, żywnościowy, energetyczny i migracyjny (...) to właśnie światopoglądowa, ideologiczna próba".

Rosja poprzez agresję zbrojną chce pokazać, że podlega jej nie tylko terytorium, ale życie jako takie i że może decydować za innych o tym, czy w ogóle mają je przed sobą - kontynuował.

W ocenie prezydenta odbudowa Ukrainy po wojnie nie jest projektem lokalnym, lecz wspólnym zadaniem całego demokratycznego świata. 

- Ta wojna nie jest po prostu nasza, nie jest po prostu lokalna, gdzieś na wschodzie Europy. To napaść Rosji na wszystko, co jest dla nas wartością. Dlatego też odbudowa Ukrainy to nie jest lokalny projekt, projekt jednego narodu, lecz wspólne zadanie całego demokratycznego świata, wszystkich krajów, które mogą o sobie powiedzieć, że są cywilizowane - oznajmił szef ukraińskiego państwa.

Posłuchaj
00:23 11824799_1.mp3 Prezydent Zełenski podczas konferencji w Lugano (IAR) 

Czytaj także:

Zobacz także: Stefan Krajewski z PSL w Programie 1 Polskiego Radia o NATO

ASP

 

Zobacz także

Zobacz także