Zielone światło dla unijnych inwestycji w gaz i atom. Apel polskich europosłów

Polscy europosłowie zaapelowali na sesji plenarnej w Strasburgu o zgodę na unijne inwestycje w gaz i atom. Chodzi o przepisy dotyczące tak zwanej taksonomii, które mają uznać energię jądrową i błękitne paliwo za zielone źródła i uwzględnić je jako paliwa przejściowe w odchodzeniu od węgla. W środę będą one głosowane w Parlamencie Europejskim, we wtorek odbyła się debata - informuje korespondentka PR z Brukseli Beata Płomecka.

2022-07-05, 19:36

Zielone światło dla unijnych inwestycji w gaz i atom. Apel polskich europosłów
PE: polscy europosłowie apelują o zgodę na unijne inwestycje w gaz i atom. Foto: shutterstock.com/ZoranOrcik

Polska zabiega o uznanie gazu i atomu za zielone, bo - jak argumentuje - nie jest w stanie szybko przejść od węgla do energii ze źródeł odnawialnych. Komisja Europejska uwzględniła te zastrzeżenia i przedstawiła na początku lutego propozycję w tej sprawie. Państwa członkowskie większością głosów ją poparły. Teraz przyszedł czas na Parlament Europejski. Przed odrzuceniem tej propozycji przestrzegał deputowany PiS Bogdan Rzońca, który wskazywał na wysokie koszty transformacji energetycznej. 

- To spowoduje, że biedniejsi będą biedniejszymi. Powinniśmy uwzględnić wszystkie prędkości, które dotyczą jakichkolwiek zmian, także zmian, które dotyczą tego czy w domu będzie ciepło, czy będzie ciepła woda, czy ludzie będą mieli pieniądze, na to żeby żyć w lepszych warunkach niż te, które są spowodowane obecną sytuacją kryzysową - mówił polski europoseł

Zielone światło dla unijnych inwestycji w gaz i atom 

Bogdan Rzońca podkreślał, że sprzeciw wobec przepisów doprowadzi do sytuacji, że kraje dalej będą ocieplały swoje domy węglem. Także europoseł Jerzy Buzek przekonywał do poparcia propozycji Komisji. Odpierał zarzuty niektórych deputowanych, że to doprowadzi do wzrostu importu gazu z Rosji.

- Trudno posądzać Komisję Europejską i Parlament Europejski o sprzyjanie Rosji. To właśnie my od początku wojny wspieramy Ukrainę i sprzeciwiamy się barbarzyńskiej wojnie. Parlament Europejski opowiedział się też za całkowitym wstrzymaniem gazu z Rosji - argumentował były szef rządu.

REKLAMA

Zwrócił uwagę, że w ubiegłym miesiącu import gazu z USA przewyższył import gazu z Rosji. Dodał też, że stanowisko rządu Ukrainy nie pozostawia wątpliwości i zaapelował on o poparcie taksonomii. Jednak wielu europosłów z różnych krajów członkowskich deklarowało podczas debaty swój sprzeciw wobec propozycji Komisji. Argumentowali oni, że nie ma miejsca w Unii na paliwa kopalne i mówili o "eko-obłudzie" podkreślając, że nie można gazu uznawać za zielone źródło energii. W związku z tak różnymi głosami w Europarlamencie nie sposób przewidzieć wyniku jutrzejszego głosowania.

Posłuchaj

Deputowany PiS Bogdan Rzońca apeluje o zgodę na unijne inwestycje w gaz i atom (IAR) 0:24
+
Dodaj do playlisty

Posłuchaj

Europoseł Jerzy Buzek przekonywał do poparcia propozycji Komisji (IAR) 0:21
+
Dodaj do playlisty
Czytaj także:

Zobacz także: wiceminister finansów Artur Soboń w Programie 1 Polskiego Radia o polskiej gospodarce

ASP


Polecane

REKLAMA

Wróć do strony głównej