more_horiz
Wiadomości

Niemieccy ekonomiści: handel z Polską rośnie. To dla nas gwarancja stabilności

Ostatnia aktualizacja: 06.07.2022 19:10
Jak wynika z ustaleń Komisji Wschodniej Niemieckiej Gospodarki, mimo pandemii i trwającego konfliktu zbrojnego na Ukrainie wartość wymiany handlowej między Niemcami i Polską wzrosła o ponad 16 procent w porównaniu do maja ubiegłego roku - donosi korespondent IAR w Berlinie Wojciech Osiński.
Niemieccy ekonomiści: handel z Polską gwarancją stabilności
Niemieccy ekonomiści: handel z Polską "gwarancją stabilności"Foto: Shutterstock/Frank Gaertner

W komunikacie przekazanym Polskiemu Radiu czytamy, że Niemcy mogą się też pochwalić dodatnim saldem w obrotach z Czechami. W tym przypadku wartość wymiany wzrosła nawet o 25,6 procent w porównaniu z tym samym okresem w 2021 roku.

"Gwarancja stabilności"

"Stosunki handlowe z państwami Europy Środkowo-Wschodniej są gwarancją stabilności nastrojów gospodarczych w naszym kraju" - zaznaczyła Komisja Wschodnia Niemieckiej Gospodarki. Znacznemu osłabieniu uległ według niej zaś handel z Ukrainą, Rosją i Białorusią.

Wartość wymiany handlowej z Ukrainą zmalała w maju o ponad 12 procent, a z Rosją nawet o 50 procent. Ekonomiści wskazują, że w wyniku wojny na Ukrainie Niemcy straciły status potęgi eksportowej. Jednocześnie podkreślają, że ukraiński rynek nie traci na znaczeniu, a działające tam niemieckie firmy nadal generują zyski.

Czytaj także:

Zobacz także: Paweł Poncyljusz w "Sygnałach dnia"

kp

Zobacz także

Zobacz także