Pomoc dla uchodźców z Ukrainy. Polska na pierwszym miejscu w UE [MAPA]
Polska przyznała ochronę tymczasową największej liczbie uchodźców z Ukrainy (96 085) spośród wszystkich państw członkowskich UE - podał Eurostat. Na kolejnych miejscach uplasowała się Rumunia (20 435) i Bułgaria (19 860).
2022-07-07, 12:55
W maju 2022 r. Polska przyznała ochronę tymczasową największej liczbie osób uciekających przed wojną na Ukrainie spośród wszystkich państw członkowskich UE - podał Europejski Urząd Statystyczny (Eurostat).
"W maju 2022 r. spośród państw członkowskich UE, dla których dostępne są dane, Polska przyznała największą liczbę statusów ochrony tymczasowej Ukraińcom uciekającym w wyniku inwazji Rosji (96 085). Na kolejnych miejscach uplasowała się Rumunia (20 435) i Bułgaria (19 860)" - czytamy w komunikacie Eurostatu.
Podczas gdy zdecydowaną większość osób korzystających z ochrony czasowej stanowili Ukraińcy, w grupie tej znaleźli się też obywatele innych krajów, którzy otrzymali taki status w państwach członkowskich UE, m.in. 825 Nigeryjczyków w Portugalii lub 205 Rosjan w Polsce.
Uchodźcy z Ukrainy w Polsce. Tymczasowa ochrona
UE wprowadziła w marcu mechanizm tymczasowej ochrony dla osób uciekających przed wojną na Ukrainie. Zapewnia on natychmiastową i zbiorową - tj. bez rozpatrywania indywidualnych wniosków - ochronę osobom przesiedlonym, które nie są w stanie wrócić do swojego kraju pochodzenia.
REKLAMA
Tymczasowa ochrona nie jest równoznaczna z przyznaniem statusu uchodźcy. Osoby objęte tym mechanizmem uzyskują prawo pobytu na rok, dostęp do rynku pracy i zakwaterowania, pomoc medyczną, dostęp do edukacji dla dzieci.
- Praca dla uchodźców z Ukrainy. Rząd uruchomił specjalny portal internetowy
- Uchodźcy z Ukrainy znajdują schronienie w Polsce. Najnowsze dane SG
- Raport ws. uchodźców z Ukrainy. Po zakończeniu wojny ponad połowa chce wrócić do swojego kraju
***
Polskie Radio tymczasowo uruchomiło transmisję w czasie rzeczywistym sygnału Ukraińskiego Radia poprzez swoje nadajniki cyfrowe w technologii DAB+. Sygnał publicznego ukraińskiego nadawcy jest dostępny także na kanałach internetowych Polskiego Radia. Dzięki temu przebywający w Polsce Ukraińcy będą mogli łatwiej słuchać audycji swojego radia publicznego.
Zobacz: Marlena Maląg w Programie 1 Polskiego Radia
REKLAMA
pb
REKLAMA