Rosyjskie koncerny straciły aktywa na ponad 300 mln zł. SBU przejęła też ich nieruchomości

2022-07-08, 20:45

Rosyjskie koncerny straciły aktywa na ponad 300 mln zł. SBU przejęła też ich nieruchomości
Dr Piekarz: przez 20 lat obserwowaliśmy uzależnianie się Niemców od rosyjskiego gazu. Foto: Mindscape studio/ Shutterstock

Zgodnie z informacjami podanymi przez Służbę Bezpieczeństwa Ukrainy (SBU) "aktywa na kwotę 2,1 mld hrywien (334 mln zł) należące do rosyjskich koncernów Gazprom, Rosnieft i Rosatom zostały zamrożone na Ukrainie".

Chodzi o aktywa 11 ukraińskich firm należących do wspomnianych rosyjskich koncernów z branży energetycznej. Według śledztwa SBU część ich przychodów była przeznaczana na przygotowanie i prowadzenie wojny z Ukrainą oraz na finansowanie grup dywersyjno-zwiadowczych.

Konfiskata na rzecz Ukrainy

Oprócz tego przejęto 46 nieruchomości należących do tych firm. Według SBU podjęto też kroki, by zajęte aktywa zostały skonfiskowane na rzecz Ukrainy.

- Komisja Europejska bada możliwości wykorzystania skonfiskowanych w ramach unijnych sankcji rosyjskich majątków i aktywów do odbudowy Ukrainy. - Zgodnie z prawem międzynarodowym agresor płaci - powiedział wiceszef Komisji Valdis Dombrovskis i zaznaczył, że Unia zrobi wszystko, by tak się stało w przypadku Rosji.

Pomysł Mateusza Morawieckiego

Pomysł konfiskaty rosyjskich majątków, zamrożonych poprzez unijne sankcje, zgłosił w marcu na szczycie w Wersalu premier Mateusz Morawiecki. Niedawno przewodniczący Rady Europejskiej Charles Michel informował, że zlecił prawnikom przygotowanie analiz na ten temat. Chodzi nie tylko o drogie jachty, prywatne samoloty, czy nieruchomości rosyjskich oligarchów i polityków, ale także o akcje spółek, czy konta bankowe.

Ponadto w Lugano Premier Ukrainy powiedział, że koszt odbudowy jego kraju na chwilę obecną wynosi 750 miliardów dolarów. Denys Szmyhal podkreślił, że Rosja musi zostać pociągnięta do odpowiedzialności za krwawą wojnę i ogromne zniszczenia. Wskazał, że po zwycięstwie w rozpoczętej przez Rosję wojnie, konieczne będzie wykonanie tysięcy projektów odbudowy.

Polska jest gotowa do odegrania aktywnej roli w odbudowie Ukrainy. Taką deklarację złożył wicepremier i minister kultury Piotr Gliński podczas międzynarodowej konferencji, poświęconej odbudowie Ukrainy. W spotkaniu w szwajcarskim Lugano uczestniczyli przedstawiciele ponad 40 państw i około 20 organizacji międzynarodowych.

>>> ATAK NA UKRAINĘ - zobacz serwis specjalny <<<

***

Polskie Radio tymczasowo uruchomiło transmisję w czasie rzeczywistym sygnału Ukraińskiego Radia poprzez swoje nadajniki cyfrowe w technologii DAB+. Sygnał publicznego ukraińskiego nadawcy dostępny jest także na kanałach internetowych Polskiego Radia. Dzięki temu przebywający w Polsce Ukraińcy będą mogli łatwiej słuchać audycji swojego radia publicznego.

Czytaj więcej:

Zobacz także: Marcin Przydacz w "Sygnałach dnia"

nt

Polecane

Wróć do strony głównej