"Mamy więcej znaków zapytania niż odpowiedzi". Dr Kędzierski o odbudowie Ukrainy
- Tutaj mamy więcej znaków zapytania niż odpowiedzi. Po pierwsze nie wiemy, kiedy i jakim wynikiem skończy się wojna na Ukrainie - mówił w Polskim Radiu 24 dr Marcin Kędzierski. Ekonomista skomentował odbudowę Ukrainy, która została omówiona w szwajcarskim Lugano.
2022-07-06, 17:10
W Lugano Premier Ukrainy powiedział, że koszt odbudowy jego kraju na chwilę obecną wynosi 750 miliardów dolarów. Denys Szmyhal podkreślił, że Rosja musi zostać pociągnięta do odpowiedzialności za krwawą wojnę i ogromne zniszczenia. Zaznaczył, że po zwycięstwie w rozpoczętej przez Rosję wojnie, konieczne będzie wykonanie tysięcy projektów odbudowy.
Polska jest gotowa do odegrania aktywnej roli w odbudowie Ukrainy. Taką deklarację złożył wicepremier i minister kultury Piotr Gliński podczas międzynarodowej konferencji, poświęconej odbudowie Ukrainy. W spotkaniu w szwajcarskim Lugano uczestniczyli przedstawiciele ponad 40 państw i około 20 organizacji międzynarodowych.
Polacy odbudują Charków i obwód doniecki?
Dr Marcin Kędzierski omówił na antenie Polskiego Radia 24 kwestie związane z Planem Marshalla dla Ukrainy. - Podział regionów, które zostały przypisane do poszczególnych państw, wskazuje, że raczej ciężko spodziewać się, aby Rosjanie wrócili do obwodu czernichowskiego, który ma być odbudowywany przez Niemców czy do obwodu charkowskiego, który ma być odbudowywany przez Amerykanów i Turków, przy czym Polacy mają być zaangażowani w odbudowę Charkowa - wskazał ekonomista.
Gość Polskiego Radia 24 przyznał, że "ostatecznie przypada nam obwód doniecki i to jest region z olbrzymimi zniszczeniami". - Można spodziewać się, że takie miasta jak Kramatorsk lub Słowiańsk, które obecnie są obiektami rosyjskich nalotów, mogą być bardzo zniszczone, więc tych potrzeb inwestycyjnych tam będzie bardzo dużo. Jednak wciąż nie jest powiedziane, że obwód doniecki będzie częścią Ukrainy po wojnie. Mamy nadzieje, że tak będzie, ale nikt nie może dać takiej gwarancji i to jest pierwszy problem. Kolejnym problemem jest kwestia finansowania tej odbudowy - mówił.
REKLAMA
Posłuchaj
Lojalny wobec władz w Kijowie mer Mariupola Wadym Bojczenko przekazał, że planując odbudowę Mariupola, Ukraine współpracuje z ekspertami z miast, które ucierpiały podczas II wojny światowej. Jak wskazał pod uwagę zostaną wzięte doświadczenia Warszawy, Gdańska, Drezna czy Rotterdamu.
Z kolei jak przekazała mariupolska rada miejska, w finansowaniu odbudowy zniszczeń wojennych zamierza partycypować "wielki ukraiński biznes". W zrujnowanym i okupowanym przez rosyjskie siły Mariupolu, na południowym wschodzie Ukrainy, panuje katastrofalna sytuacja humanitarna. Pomoc zapewniana przez samozwańczą miejską administrację (dostawy żywności, wody, środków higienicznych) wystarcza tylko dla niewielkiej liczby osób; utrzymuje się również zagrożenie wybuchem epidemii chorób zakaźnych.
>>> ATAK NA UKRAINĘ - zobacz serwis specjalny <<<
***
REKLAMA
Polskie Radio tymczasowo uruchomiło transmisję w czasie rzeczywistym sygnału Ukraińskiego Radia poprzez swoje nadajniki cyfrowe w technologii DAB+. Sygnał publicznego ukraińskiego nadawcy dostępny jest także na kanałach internetowych Polskiego Radia. Dzięki temu przebywający w Polsce Ukraińcy będą mogli łatwiej słuchać audycji swojego radia publicznego.
***
Audycja: "Temat dnia/Gość PR24"
Prowadzący: Antoni Trzmiel
Gość: dr Marcin Kędzierski (ekonomista)
Data emisji: 6.07.2022
REKLAMA
Godzina: 15.33
IAR/Informacyjna Agencja Radiowa/PAP/nt
REKLAMA