more_horiz
Wiadomości

Siódmy pakiet sankcji wobec Rosji. Komisja Europejska zmienia plany

Ostatnia aktualizacja: 13.07.2022 08:45
Komisja Europejska zmienia plany ws. publikacji siódmego pakietu sankcji wobec Rosji. Początkowo miała rozesłać propozycje krajom członkowskim w piątek, o czym informowała brukselska korespondentka Polskiego Radia Beata Płomecka. Teraz ma przedstawić je w niedzielę lub poniedziałek.
Siódmy pakiet sankcji wobec Rosji. Co się zmieni?
Siódmy pakiet sankcji wobec Rosji. Co się zmieni?Foto: shutterstock.com/areporter

Komisja przesuwa termin publikacji siódmego pakietu, bo chce więcej czasu poświęcić na konsultacje z unijnymi krajami. Z najnowszych planów wynika, że ambasadorowie państw członkowskich zajmą się propozycjami w poniedziałek. Tego samego dnia w Brukseli spotykają się ministrowie spraw zagranicznych 27 państw.

Według jednego z urzędników, z którym rozmawiała brukselska korespondentka Polskiego Radia, mimo przesunięcia publikacji projektu pakietu jest szansa na szybkie jego zaakceptowanie i może to nastąpić już w przyszłym tygodniu.

Sankcje wobec Rosji. Co znajdzie się na czarnej liście?

Tym razem restrykcjami mają być objęte rosyjskie złoto, a także kolejne produkty wysokiej technologii. Na czarną listę z zakazem wjazdu do Unii i zablokowanymi majątkami i kontami bankowymi w Europie ma być wpisanych ponad 50 osób, głównie rodziny oligarchów i przedstawicieli rosyjskich władz.

Bardziej ambitny, ósmy pakiet sankcyjny ma być przedstawiony po wakacjach. Wtedy zapewne omówiona zostanie propozycja Polski dotycząca nałożenia ceł na import rosyjskiej ropy płynącej rurociągiem Przyjaźń, z którego korzystają Węgry, Czechy i Słowacja, co zostało wyłączone z szóstego pakietu sankcji.

Czytaj także:

Posłuchaj
00:45 11839226_1.mp3 KE zmienia plany ws. siódmego pakietu sankcji wobec Rosji - relacja Beaty Płomeckiej (IAR)

Zobacz: Piotr Müller w Polskim Radiu 24

pb

Zobacz także

Zobacz także