more_horiz
Wiadomości

Ekspert ds. wojskowości: Rosji brakuje sił i środków, nie może wznowić ofensywy

Ostatnia aktualizacja: 17.07.2022 17:39
Obecnie Rosja nie jest w stanie zaktywizować swoich działań bojowych na Ukrainie, bo nie ma pozwalających na to sił ani środków - uważa cytowany przez serwis Unian Ołeh Żdanow, ukraiński ekspert ds. wojskowości.
Ekspert uważa, że Szojgu który stoi z ołówkiem obok mapy i wydaje rozkazy wzmocnienia działań sił zbrojnych Rosji na wszystkich kierunkach, wygląda dziwnie
Ekspert uważa, że Szojgu który stoi z ołówkiem obok mapy i wydaje rozkazy wzmocnienia działań sił zbrojnych Rosji na wszystkich kierunkach, wygląda dziwnieFoto: EPA/MINISTRY OF DEFENCE OF THE RUSSIAN FEDERATIONS/HO HANDOUT

- Szojgu (minister obrony Rosji), który stoi z ołówkiem obok mapy i wydaje rozkazy wzmocnienia działań sił zbrojnych Rosji na wszystkich kierunkach, to dla mnie jako dla wojskowego wygląda trochę dziwnie. Rosja dziś nie jest w stanie eskalować konfliktu - powiedział ekspert. Według niego Moskwa nie ma potrzebnych do tego sił i środków.

- Kończy się już drugi tydzień, a oni nie mogą wznowić ofensywy na kierunku donieckim - zaznaczył Żdanow.

Przerwa operacyjna

Jak dodał, ukraińskie siły zbrojne na razie nie obserwują zakończenia przez Rosję przerwy operacyjnej mimo informacji podanych przez amerykański Instytut Studiów nad Wojną (ISW).

Według ISW rosyjskie wojska na Ukrainie kończą przerwę operacyjną i próbują wznowić ofensywę w Donbasie. 10-dniowa przerwa nie była jednak wystarczająca, by w pełni zregenerować siły, więc ataki mogą zostać znów wyhamowane - oceniono.

"Wojsk nie przybyło"

- Również brytyjski wywiad twierdzi, że rzekomo Kreml rozkazał zajęcie całego obwodu charkowskiego. Czym? To najważniejsze pytanie. Wojsk nie przybyło. Jest uzupełnienie sprzętu i składu osobowego, ale to nie jest przegrupowanie ani rotacja wojsk. To nie jest wzmacnianie sił nawet na konkretnych kierunkach - dodał Żdanow. 

Czytaj także:

fc

Zobacz także

Zobacz także