Atak chińskich hakerów na Belgię? Beata Płomecka: w Brukseli żądają wyjaśnień

Belgijski rząd oskarżył chińskich hakerów o ataki na sieci komputerowe ministerstw spraw wewnętrznych i obrony. Władze w Brukseli wezwały Pekin do zbadania sprawy i uniemożliwienia tego typu działań w przyszłości - mówi z Brukseli korespondentka Polskiego Radia Beata Płomecka.

2022-07-19, 20:45

Atak chińskich hakerów na Belgię? Beata Płomecka: w Brukseli żądają wyjaśnień
Atak hakerski na Belgię. Foto: shutterstock.com/Maksim Shmeljov

Belgia twierdzi, że ma dowody na to, iż za atakami sprzed dwóch lat i sprzed roku stali chińscy hakerzy. Władze mówią o ataku na suwerenność, demokrację i bezpieczeństwo. Ministerstwa spraw wewnętrznych i obrony przez kilka tygodni nie mogły uzyskać dostępu do Internetu, nie działała też poczta mailowa. Kiedy informacja na ten temat ujrzała światło dzienne, Centrum Cyberbezpieczeństwa mówiło, że za atakiem stała agencja wywiadowcza obcego mocarstwa. Teraz Belgia zidentyfikowała sprawców ataków jako hakerów APT 26, 30 i 31, którzy już wcześniej byli oskarżani przez Niemcy i Unię o ataki na instytucje, ambasady i firmy.

Zmiany w podejściu do Chin

Korespondentka Polskiego Radia w Brukseli, w trakcie szczytu NATO, informowała o zmianie podejścia państw sojuszu do państwa środka (中国 czyt. Zhōngguó). Przywódcy krajów NATO ostrzegali wtedy przed rosnącą potęgą Chin oraz agresywnym zachowaniem Rosji. Zapisy na ten temat znalazły się w deklaracji końcowej zakończonego w Brukseli szczytu Sojuszu. To właśnie wzrost znaczenia Chin i Rosji na świecie jest jednym z powodów rozpoczęcia wieloletnich reform w NATO.

Szef Sojuszu Jens Stoltenberg określił wtedy oba kraje mianem "autorytarnych reżimów". Mówił, że rosnący wpływ Chin na świecie zagraża bezpieczeństwu NATO.

- Jesteśmy zaniepokojeni stosowaniem przez Chiny polityki siły, która stoi w sprzeczności z podstawowymi zasadami, zapisanymi przez nas w traktacie waszyngtońskim. Chiny szybko rozwijają swój arsenał nuklearny z rosnącą liczbą głowic i wysokiej jakości systemów - powiedział Stoltenberg w Madrycie pod koniec czerwca.

REKLAMA

Posłuchaj

Z Brukseli korespondentka Polskiego Radia - Beata Płomecka, Żródło: IAR/ Beata Płomecka 0:42
+
Dodaj do playlisty
Czytaj także:

łk

Polecane

REKLAMA

Wróć do strony głównej